Bu yazımızda sizlerle en iyi 8 WordPress güvenlik eklentisini paylaşacağız. Umuyoruz ki web sitenizi olası sorunlardan korumakta veya yaşamış olduğunuz problemlerin çözümünde bu eklentiler kullanışlı birer araç olacaktır.

Dünyadaki web sitelerinin üçte birinden fazlası WordPress’te barındırılıyor ve bu da WordPress’i dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi (CMS) yapıyor. Bu, bloglardan e-ticaret sitelerine kadar her şeyi içermektedir. Platformun popülaritesi WordPress için iyi olsa da siber saldırılara da açık olmasına neden oluyor.

Tek bir platformda barındırılan çok sayıda web sitesine sahip olmak, WordPress platformundaki bir güvenlik açığının siber suçlulara çok sayıda siteye erişim sağladığı anlamına gelir. WordPress eklentilerinin ve temalarının kullanılması, WordPress tabanlı sitelerin potansiyel saldırı yüzeyini daha da genişletir.

Bu eklentiler, siber suçlular tarafından kullanılan yaygın saldırıların çoğunu kapatmaya yardımcı olan çok çeşitli özelliklere sahip hem ücretsiz hem de premium seçenekler sunulmaktadır.

1. WordFence – Editörün Önerisi

WordFence, WordPress sitelerini korumak için mevcut olan en popüler WordPress güvenlik eklentilerinden biridir. Siteleri saldırılara karşı korumaya ve başarılı bir saldırıdan kurtarmaya yardımcı olacak bir dizi özellik sunar. Bunlar:

·         Veri sızıntılarında açığa çıkan parolaların kullanımına karşı koruma

·         Gerçek zamanlı trafik izleme ve analiz

·         Şüpheli / kötü niyetli trafiğin ve bilinen kötü niyetli IP adreslerinin otomatik olarak engellenmesi

·         Güvenliği ihlal edilmiş parolalardan yararlanarak saldırılara karşı koruma sağlamak için iki faktörlü kimlik doğrulama desteği

·         Bir saldırıdan sonra kötü amaçlı dosya düzenlemelerini belirlemeye ve tersine çevirmeye yardımcı olmak için kaynak kodu değişikliği izleme

2. BulletProof Security

BulletProofSecurity, hem ücretsiz hem de premium tekliflerinde bir dizi farklı özelliğe sahip bir WordPress güvenlik eklentisidir. Ücretsiz hizmetin kullanıcıları, aşağıdakiler dahil işlevlere erişebilir:

·         Kötü amaçlı yazılım tarayıcı

·         Yerleşik güvenlik duvarı

·         Veritabanı güvenliği ve otomatik yedeklemeler

·         Giriş güvenliği ve izleme

·         Tek tıklamayla kurulum sihirbazı

·         Güvenlik ve HTTP hata kaydı

BulletProof Security Pro sürümü, ücretsiz sürümde mevcut olanların üzerine bir düzineden fazla ek özellik ekler. Bunlar, bir WordPress sitesiyle ilişkili kod dosyalarına ve veritabanlarına da ek güvenlik sağlar.

3. Sucuri Security – Editörün Önerisi

Sucuri Security, güvenlik ve denetim şirketi Sucur tarafından oluşturulmuş ücretsiz bir WordPress güvenlik eklentisidir. Eklenti, WordPress kullanıcıları için ücretsizdir ve aşağıdakiler dahil bir dizi farklı güvenlik özelliği sunar:

·         Blok listesi izleme

·         Dosya bütünlüğü izleme

·         Bildirimler Saldırı sonrası eylemler

·         Uzaktan kötü amaçlı yazılım taraması 

·         Güvenlik etkinliği denetimi 

·         Site güvenliğini sağlamlaştırma

Sucuri, bu ücretsiz özelliklere ek olarak, premium tekliflerinin bir parçası olarak bir web sitesi güvenlik duvarı da sunuyor. Web siteleri ayrıca sitenizin güvenliğini sağlamakla ilgili çok sayıda bilgi sunar.

4. iThemes Security 

iThemes Security, bir WordPress sitesini korumak için otuzdan fazla farklı özellik sunan bir WordPress güvenlik eklentisidir. Ücretsiz sürümünde yerleşik olarak bulunan özellikler:

·         404 hata tespiti

·         Bot engelleme listesi

·         Brute Force saldırı koruması

·         Veritabanı yedeklemeleri

·         E-posta bildirimleri

·         Dosya değişikliği tespiti

·         Oturum açma ve yönetici URL’lerini gizleme

·         Güçlü parola uygulaması

Eklentinin Pro sürümünde bir düzineden fazla ek özellik vardır. Bunlar, zorunlu parola, son kullanma tarihi ve kullanıcı eylemi günlüğü gibi iki faktörlü kimlik doğrulamalarıdır.

5. SecuPress

SecuPress, kolay kullanıcı arayüzüyle bilinen bir WordPress güvenlik eklentisidir. Ücretsiz sürümü aşağıdaki özellikleri içermektedir:

·         Brute Force saldırı koruması

·         XML-RPC’yi devre dışı bırakma

·         IP ve bot engelleme listesi

·         Güvenlik duvarı

SecuPress’in arkasındaki geliştiriciler, Pro sürümü yerleşik görev planlamasına sahip olduğundan testleri manuel olarak çalıştırmak için vakti olmayan kişiler için en iyi seçenek olarak premium seçeneklerini sunar. Otomasyona ek olarak, Pro sürümü bir dizi kullanışlı güvenlik özelliği sunar. Bunlar:

·         Veritabanı ve dosya yedekleme

·         Coğrafi konum tabanlı engelleme

·         PHP kötü amaçlı yazılım taraması

·         İki faktörlü kimlik doğrulama

6. All in One WP Security & Firewall

All in One WP Security & Firewall, ücretsiz bir WordPress güvenlik eklentisinin başka bir örneğidir. Bir düzine farklı kategoriye ayrılmış güvenlik işlevselliği sunar:

·        Kullanıcı hesabı güvenliği

·        Kullanıcı oturum açma güvenliği

·        Kullanıcı kayıt güvenliği

·        Veritabanı güvenliği 

·        Dosya sistemi güvenliği 

·        Htaccess ve wp-config.php dosyası yedekleme ve geri yükleme

·        Engelleme listesi işlevi

·        Güvenlik duvarı işlevi 

·        Brute Force oturum açma saldırısını önleme 

·        Güvenlik tarayıcısı 

·        Spam yorum güvenliği

·        Ön uç metin kopyalama koruması

7. Malcare Security

Malcare Security, mevcut en basit WordPress güvenlik eklentisi olarak kendini göstermektedir. Kısa sürede kurularak kullanıma hazır hale gelmektedir.

Bu ücretli WordPress güvenlik eklentisi, kolay kurulum sürecinin ötesinde, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi yararlı özellik sunar:

·         Otomatik kötü amaçlı yazılım temizleme

·         Kaba kuvvet saldırı önleme 

·         Yerleşik güvenlik duvarı 

·         CAPTCHA tabanlı giriş koruması

·         E-posta Bildirimleri 

·         Dosya düzenleme takibi 

·         Uzaktan kötü amaçlı yazılım güvenlik taraması 

·         Destek Hizmetleri 

·         WordPressgüçlendirme

8. Defender

Defender, ücretsiz bir WPMU Dev eklentisidir. WordPress siteleri için aşağıdakiler dahil bir dizi farklı güvenlik özelliği sağlar:

·         Kaba kuvvet saldırı önleme

·         IP engelleme listeleri 

·         İki faktörlü kimlik doğrulama 

·         WordPress çekirdek dosya taraması

Eklentinin Pro sürümü, premium bir WPMU Dev aboneliğiyle kullanılabilir. Abonelik, Defender eklentisindeki ek özelliklere erişim sağlamanın yanı sıra, diğer WPMU DEV premium eklentilerine de erişim sağlar

Ek güvenlik önlemleri:

Bu WordPress eklentilerinin yanı sıra, aşağıdaki birkaç güvenlik adımlarını da izlemelisiniz. Bu adımlar, WordPress sitenizin güvenliğini artırmanıza yardımcı olacaktır:

–      WordPress’i güncel tutun:WordPress, eklenti içindeki yeni keşfedilen güvenlik açıklarını yamalayan güncellemeleri sık sık alır. WordPress’in yaygın kullanımı nedeniyle, bu güvenlik açıkları siber suçlular için birincil hedeflerdir. Saldırıya uğramamak için WordPress sitelerini her zaman en son sürüme güncel tutun.

–      Eklentileri güncel tutun:WordPress platformu, bir WordPress sitesinde kullanılan kodun yalnızca bir parçasıdır. WordPress eklentilerinin de genellikle güvenlik açıkları vardır ve birçok site tarafından kullanılan ana eklentiler de saldırganlar için ortak hedeflerdir. Eklenti güncellemelerini kullanılabilir olur olmaz yükleyin.

–      Yalnızca bilinen eklentileri kullanın: Tüm WordPress eklentileri aynı şekilde oluşturulmaz ve bazıları aktif olarak kötü amaçlı olabilir. WordPress sitenizde yalnızca güvenilir site ve kuruluşların eklentilerini kullanın.

–      Tahmin edilmesi zor bir kullanıcı adı kullanın: Yönetici hesabınızda admin kullanıcı adı varsa, bir saldırganın erişim elde etmek için tahmin etmesi gereken tek şey paroladır. Hesabınıza Brute-Force (kaba kuvvet) saldırısı gerçekleştirmenin zorluğunu artırmak için farklı bir kullanıcı adı kullanın.

–      Güçlü bir şifre kullanın: Zayıf ve yeniden kullanılan şifreler, WordPress sitenizin güvenliğini riske atar. WordPress sitenizi korumak için güçlü, uzun ve rastgele bir şifre kullanın.

Sonuç: 

Bu sekiz WordPress güvenlik eklentisinin tümü, ücretsiz veya ücretli seçeneklerinde farklı işlevler sunar. Bununla birlikte, hepsi bir WordPress sitesini saldırılara karşı korumak için gerekli olan temel güvenlik işlevselliğini sağlar.

WordPress kendi başına tamamen güvenli değildir. Bu nedenle en az bir ücretsiz güvenlik eklentisi eklemek, WordPress tabanlı bir siteyi saldırılara karşı korumaya yardımcı olabilir. Eklentilerin ücretli sürümleri ek koruma sağlar ve manuel yapılandırma, tarama ve saldırı giderme ihtiyacını azaltır.

©2024 WPprohelp.com - Kaynak gösterildiği sürece alıntı yapılabilir.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?