WordPress sitenizi yedeklemenin eklentili ve eklentisiz olmak üzere birçok farklı yöntemi vardır.

Bu yazımızda, bilgi seviyenize göre sitenizi hangi yöntemlerle tam anlamıyla yedekleyebileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Diğer yandan aldığınız yedeklerin nasıl yeni bir WordPress kurulumuna veya server’a taşınabileceğine de değineceğiz. Son olarak, sitenizde bir sorun oluşması durumunda daha önce almış olduğunuz yedeği nasıl doğru bir şekilde geri yükleyebileceğinizi de değineceğiz.

Yazımızda aşağıdaki konulara değindik. Bağlantılara tıklayarak sayfada ilgili bölüme gidebilirsiniz.

Pek çok kullanıcı takvimlen dirilmiş yedeklemelerin önemini ne yazık ki önemli bir veri kaybıyla karşı karşıya kaldıktan sonra anlamaktadır. Oysaki sadece birkaç adımlık işlemler serisi sonucunda sitenizin başına gelebilecek en karmaşık sorunlarda bile verinizi (ve emeklerinizi) kaybetmemiş olacaksınız.

Bir WordPress yedeği neler içerir?
Doğru alınmış bir yedek sitenizdeki yazılar, sayfalar, resimler, özel kodlar, tema ayarları, eklentiler vb. yani tüm gerekli verileri kapsamaktadır.

İşin teknik boyutunda ise:

  • Sunucunuzdaki dosyalar
  • Veritabanımız

olarak özet yapılabilir.

Öncelikle herhangi bir eklenti kullanmadan tamamen manuel biçimde nasıl WordPress kurulumunuzun yedeğini alabileceğinizden bahsedeceğiz.

WordPress Yedek Alma

Adım 1: Sunucunuzdaki dosyaları bilgisayarınıza indirin.
Kullandığınız hosting firmasının sunduğu özelliklere bağlı olarak Cpanel (online FTP / Dosya Yöneticisi) veya FTP aracılığıyla WordPress’in kurulu olduğu dizine erişme şansınız vardır.

Pek çok popüler sunucu hizmeti Cpanel veya benzer arayüzler desteklediği için öncelikle Cpanel ile WordPress yedeğinin nasıl alınacağından bahsedeceğiz.

Cpanel ile Yedek Alma

WordPress site yedeği alma

Cpanel’e girişinizi yaptıktan sonra Dosya Yöneticisi (İngilizcesi File Manager) seçeneğini tıklayınız. Burada hosting hesabınıza tanımlı tüm sitelere ait veriye erişebileceksiniz.

Hesabınızda herhangi bir başka web sitesi yoksa public_html veya Home dizininde bu dosyaları bulabilirsiniz.

Eğer hosting hesabınızda size ait birden fazla web sitesi varsa, site isminizi çağrıştıran klasör büyük ihtimalle yedeğini almanız gereken klasördür.

 

Cpanel WordPress dizin yedekleme

Veritabanımız yani Database’imiz dışında tüm verileri bu şekilde bilgisayarımıza aktarmış olduk.

WordPress veritabanı yedekleme

Adım 2: Veritabanının yedeğinin alınması
Yalnızca dosyalarınızın yedeğinin elimizde olması sitemizin tamamen doğru biçimde yedeklendiği anlamına gelmiyor. Pek çok içerik yönetim sistemi gibi WordPress de ona bağlı olan veritabanına yazdığı bilgiler sayesinde sayfalarınızı doğru bir şekilde oluşturup belirli bilgileri kaydedebiliyor.

Cpanel’de PhpMyAdmin isimli seçeneği bularak bu araca giriş yapınız. bu seçenek genellikle Database veya veritabanı araçları kategorisi altında yer alacaktır.

Burada, sunucunuzda ki geçerli veritabanlarını göreceksiniz. Hangi veritabanına yedeklemeniz gerektiğini tespit etmek istiyorsanız bunun yolu oldukça basit. Genellikle site ismi ile doğrudan alakalı bir kısaltma kullanılarak bu veritabanı isimleri oluşturulmaktadır.

Ancak benzer kısaltmalar kullanıldıysa yanlış veritabanını indirmeniz olasıdır.

Bu karışıklığın önüne geçmek için tek yapmanız gereken wp-config.php isimli dosyayı bulup “düzenle” seçeneğine basarak yeni bir sekmede açmaktır. Bunu yaptığınızda WordPress dosyalarınızı veritabanına bağlayan PHP kodlarını göreceksiniz ve hangi veritabanı sitenizde aktif olarak kullanıldığını da bu şekilde teyit edebileceksiniz.Wordpress wp-config.php ile database bulmak

define(‘DB_NAME’, ‘veritabanı_adınız_burada_yazar’satırını bulup veritabanı isminizi bulabilirsiniz.

Kolayca arama yapmak istiyorsanız dosyayı açtıktan sonra CTRL+F tuş kombinasyonunu uygulayarak arama özelliğini kullanın. Arama kutucuğuna “DB_NAME” yazın.

Doğru veritabanını bulduktan sonra “dışa aktar” veya İngilizcesi “Export” tuşuna basarak bu veri tabanına bilgisayarınıza indirmelisiniz.

Format olarak SQL seçilebilir.

WordPress yedeği geri yükleme

Adım 3: Geri yükleme

Aynı sunucu üzerinde bir geri yükleme yapacaksanız da yeni bir sunucuya sitenizi taşıyacaksınız da yapacağınız şeyler oldukça benzer. ufak farklılıklar konusunda sizi bilgilendireceğiz.

Öncelikle temel olarak yapmamız gereken şey sitemize oluşturan dosyaları sunucuya geri yüklemek ve ardından veritabanımızı PhpMyAdmin üzerinden geri yüklemektir. Son olaraksa geri yüklemesini yaptığımız bu iki veri setini birbirine bağlamaktadır.

Yeni sunucunuzun da Cpanel desteklediğini varsayarak site dosyalarınızı yedeklenmiş olduğu sıkıştırılmış dosyayı ana dizine (aynı hosting hesabında birden fazla site barındırıyorsanız sitenizin adı ile oluşturulmuş dizine) yükleyin. Bu dosya yüklendikten sonra yapmamız gereken sıkıştırılmış olan ana dosyalarımızı extract etmek (unzip – çıkarma) yani sıkıştırılmış oldukları bu dosyadan çıkarmaktır.

Sitemizin ana dosyaları doğru biçimde konumlandırdığıktan sonra sıra veritabanımızı PhpMyAdmin üzerinden doğru biçimde geri yüklemeye geliyor. Burada yapmamız gereken öncelikle yeni bir Database oluşturmak. Daha önceki veritabanımızın ismi ile aynı isimde bir veritabanı oluşturursanız wp-config.php dosyası üzerinde düzenleme yapmanıza gerek kalmayabilir. Fakat isterseniz tamamen yeni bir veritabanı ismi de kullanabilirsiniz, sonuç olarak biz yine de wp-config.php dosyasını nasıl kullanacağınızı değineceğiz.

Aynı veya farklı isimle oluşturduğumuz yeni veri tabanına önceki veritabanımızın yedeğini yüklemek için yapmamız gereken içe aktar veya İngilizcesi import seçeneğini kullanmaktır. Burada önceden almış olduğumuz SQL formatındaki veritabanı yediğinin seçmeliyiz. İşlem başarıyla gerçekleştiğinde yeni oluşturduğumuz veritabanında yediğini almış olduğumuz veritabanına dair tüm detaylar belirecektir.

Bu aşamada site adresinizi tarayıcınızın yani Chrome, Firefox vb. tarayıcınızın adres çubuğuna girip Enter’a basarak ek işlem gerekip gerekmediğini kontrol ediniz.

Şöyle bir uyarı yapmamız gerekiyor:Eğer hosting firması değiştirdiğiniz için bu yedekleme veya taşıma işlemini gerçekleştiriyorsanız DNS ayarlarınızı da değiştirmeniz gerekmektedir.

Çünkü alan adınız hosting firmanıza ait isim sunucularını (Name Server) hedef alacak şekilde değiştirilmedi ise alan adınız sizi hala eski sunucunuzun olduğu IP adresine yönlendirecektir. Bu da sitenizin görüntülenememesi ile sonuçlanacaktır.

DNS ayarlarının kabul görmesi çoğunlukla 24 saat içerisinde gerçekleşmektedir ancak çok ekstrem durumlarda bu 48 saat gibi bir süre de alabilmektedir. Şahsen benim başıma bu kadar fazla beklemem gereken bir durum gelmedi genellikle 2-3 saat içerisinde DNS ayarları etkin hale geçiyor.

DNS ayarlarınızı doğru yaptığınızı ve gerekli süreyi tanıyacak şekilde beklediğinizi varsayarak sonraki aşamaya geçiyoruz.

Sitenizin alan adına tarayıcınızın çubuğuna yazdınız ve Enter tuşuna bastınız ancak siteniz yine görüntülenemiyor. Ve hatta veritabanı hatası şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorsunuz. Eğer böyle bir sıkıntı yaşadıysanız sorun wp-config.php dosyanızdadır.

Bu dosyayı doğru şekilde düzenlediğiniz takdirde veritabanınız ile WordPress dosyalarınıza birbirine bağlamış olacaksınız. Önceden de belirttiğim gibi tek yapmanız gereken wp-config.php dosyasına “düzenle” veya İngilizcesi “edit” seçeneği ile açarak buraya doğru veritabanı, kullanıcı, şifre ve host bilgilerini girmektir.

Çoğunlukla yeni veritabanı oluşturulurken bu bilgiler sizden istenildiği için doğru bilgileri bulmakta sorun yaşamayacaksınız. Küçük bir ihtimal ile hosting firmanızdan kaynaklı olarak Host bölümüne farklı bir IP değeri girmeniz gerekebilir. Bu IP bilgisini çoğu zaman PhpMyAdmin aracılığıyla da bulabilirsiniz. Ancak PhpMyAdmin altında herhangi bir IP adresi bulamıyorsanız veya buna rağmen veritabanı ile WordPress dosyaları bağlantısı başarısız oluyorsa yapmanız gereken hosting firmanızın canlı destek veya destek bileti bölümlerinden ilgili bilgiyi edinmektir.

Benim sizin için hazırladığım şu kalıbı kopyala-yapıştır yaparak gerekli cevabı hızlı biçimde alabileceğinizi düşünüyorum.

Türkçe:
Merhabalar, WordPress sitemi farklı bir sunucudan sizin sunucularınıza taşıyorum. Site dosyalarını ve veritabanımı doğru şekilde yükledim ancak wp-config.php dosyasına hangi değerleri girmem gerektiğini bilmiyorum. Doğru bilgileri iletmeniz mümkün müdür? Teşekkürler.

İngilizce:
Hi, I am currently migrating my WordPress website from another host to your servers. I successfully restored my WordPress files and my database. However, I am not sure which info I should have on my wp-config.php file. Thanks.

Bu adımları izlediğiniz takdirde başarılı bir şekilde aldığımız yedeği dilediğiniz sunucuya geri yükleyebileceksiniz.

Manuel (El ile) Yedek Alma

WordPress Yedekleme (Manuel)

Hosting firmanız Cpanel veya bunun gibi özelleştirilmiş bir yönetim paneli seçeneği sunmuyorsa izlemeniz gereken yol üç aşağı beş yukarı aynıdır.

Aradaki tek fark Cpanel’in arayüzünden gerçekleştirilecek işlemlere kıyasla daha karmaşık bir yöntem olan FTP ile sunucunuza bağlanmanızdır. Şunu da belirteyim, online FTP yazılımları ücretsiz olarak sunulduğundan, bir çok hosting firması Cpanel kullanmasa da dosyalarınıza erişebileceğiniz online bir arayüzü size sağlamakta. Bu uygulamalar da işinizi görecektir.

Temel olarak yapmanız gereken ana dizindeki tüm dosyalara indirip bilgisayarınıza kaydetmek. Daha sonrasında ise bu dosyaları yeni sunucuya veya geri yükleme yaptığınız takdirde aynı sunucuya olduğu gibi yükleyerek dosyaların değişmesini sağlamaktır.

FTP bağlantı bilgilerini bilmiyorsanız bunu yine hosting firmanızdan öğrenmeniz gerekecektir. Bunu kısa bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için yine sizinle bir şablon paylaşayım.

Türkçe:
Merhabalar, sitemdeki dosyalara erişmek için FTP bilgilerine ihtiyacım var. Bu bilgileri bana iletmeniz veya yeni bir FTP hesabı oluşturup benimle bu bilgileri paylaşmanız mümkün mü? Teşekkürler.

İngilizce:
Hi, I need my FTP credentials in order to access my files. Is it possible if you can forward me that information or can you create me a new FTP account?

Dosyaları yedeklediğinizle benzer şekilde yeni sunucunuza geri yükleme yapmayı becereceğinizi varsayıyorum.

Çok büyük ihtimalle PhpMyAdmin, Cpanel altında olmasa da, farklı bir şekilde erişilebilir olacaktır. Şayet farklı bir isimle yer alma durumu varsa da Veritabanlarım veya İngilizcesi My Databases şeklindeki bir seçenekten veritabanını önce dışa sonra içe aktarma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress Yedek Alma Eklentisi

En iyi WordPress Yedek Eklentisi

Wordpress yedek alma eklentisi UpdraftPlus

Şimdi gelelim en kolay yönteme. Sizin için en kolay ve güçlü WordPress yedekleme eklentisini buldum. Ben de şahsen bu eklentiyi kullanmaktayım. Eklentimizin adı UpdraftPlus.

WordPress yedekleme eklentileri

Bu eklentinin size sağladığı avantajlardan bahsetmeden önce aslında benzer fonksiyonları olan bazı eklentilerin sizi nasıl “kandırabileceğinden” dem vuracağım. All-in-one WP Backup ve benzer birkaç eklenti sitenizin yedeğini almasına alıyor ancak herhangi bir sorun yaşadığınızda ve geri yükleme vakti geldiğinde: “Vay efendim!!! Dosya boyutu çok büyük, 128 megabayt sınır var. Pro sürümüne geçin ve bu sınırı kaldırın.” falan gibi saçmalıklarla sinirinizi bozuyor. Yani adamların taktiği şu, tam ihtiyaç duyduğunuz anda sizi para harcamayı zorlamak.

Neyse ki size vaat ettiğini doğru düzgün şekilde yapan bir eklenti olan Updraft Plus var. Bu eklentinin size sunduğu kolaylıklar şu şekilde:

  • Veritabanı ve dosyalarla ayrı ayrı uğraşmanız gerekmez
  • Yedeklemeye dair talimatlar ekleme şansınız var (şu sıklıkla yedekle vb.)
  • Yedekler üzerinde herhangi bir dosya limiti yok, standart boyutlarda bir web siteniz varsa sorun yaşayacağınızı hiç zannetmiyorum.
  • Yedeklerinizi bilgisayarınıza indirebileceğiniz gibi eklentiye Google Drive hesabınıza erişme yetkisi vererek Google Drive hesabınızda da gerekli yedeklemeleri biriktirebilirsiniz. Ve bu özellik ücretsiz.

Eklentimizin ismini wordpress’in eklentiler bölümünden aratarak buluyor, kuruyor ve “Etkinleştir” diyoruz. Eklenti sayfası da burada.

Eklenti etkinleştirdikten sonra WordPress’imizin yönetici panelinde giriyor (wp-admin) ve sol bölümde yer alan “Ayarlar” kısmının üzerine mouse’umuzu getiriyoruz. Burada, UpdraftPlus eklentisinin sunduğu özel ayarları görebilirsiniz.

Updraftplus wordpress yedek alma

Yedek alma ekranı.

WordPress Full Yedek Alma

Sitemizi yedeklemek için “Şimdi Yedekle” veya İngilizcesi “Backup Now” butonuna basabilirsiniz.
Eklentinin detaylı ayarlarında (Settings veya Türkçesi Ayarlar) sekmesinde günlük, haftalık, aylık vesaire yedekleme seçenekleri arasından size uygun olanı belirleyebilirsiniz. Ben günlük yedeklemeden taraftarım. Ne zaman bir sorunla karşılaşabileceğinizi tahmin edemezsiniz.

Google Drive için kurulum yapmayı detaylı şekilde anlatma gereği duymuyorum. Çünkü yedeklenecek yer olarak Google Drive seçtiğiniz anda eklenti zaten sizi kendi kendine yönlendirerek gerekli izinleri ona sağlamanızı mümkün kılıyor. Otomatik alınan yedeklerin en azından hangi klasöre gittiğini tespit etmek için Drive klasörlerinizi incelemenizi öneriyorum.

Eklentinin ücretli sürümünü aldığınız takdirde aynı anda birkaç farklı yere yedekleme yapma şansınız da oluyor. Yani hem sunucunuza hem de Google Drive hesabınıza yedekleme yapabilirsiniz. Ancak ben eklentinin ücretsiz sürümünün de fazlasıyla yeterli olduğunu düşünüyorum.

Geri yükleme yapmak yedek almaktan da kolay. Burada yapmanız gereken eklentinin ayarlar ana sayfasında Restore yani geri yükle seçeneğini seçmek. Dilerseniz bilgisayarınızda indirmiş olduğunuz yedek dosyasını eklentiye upload edebilir, dilerseniz de eklentinin daha önceden bulmuş olduğu Var Olan Yedekler yani İngilizcesi Existing Backup sekmesinden bu yedeklerden birini yükleyebilirsiniz.

WordPress site yedekleme eklentisi

Bu eklenti ile yaptığınız işlemlerin herhangi bir aşamasında hangi dosyaların yedeklenmesine dair bir soru size soruluyorsa tüm seçenekleri işaretlemeniz isabetli olacaktır.

Bu bahsettiğim tüm yöntemler arasında en kolayı nın eklenti ile geri yükleme olduğunu düşünüyorum.

Bir de şöyle bir seçenek var, hosting firmanız gelişmiş yedekleme ayarları sunuyorsa eklentilerle veya bahsettiğimiz diğer yöntemlerle hiç uğraşmadan doğrudan otomatik olarak alınmış yedekleri birkaç klik ile geri yükleme şansın bulacaksınız.

Ben sitemi A2 Hosting’de barındırıyorum. Her gün sitelerimin yedekleri otomatik olarak alınıyor ve son 5 yedeğe kadar saklanıyor. Bunun dışında manuel olarak aldığım yedekler bu 5 son yedek kapsamına girmiyor. Zaten çoğu zaman yeni bir yazı yayınladığım da manuel bir yedek alıp bunu hem bilgisayarımda saklıyorum. Sunucum da bu veriyi otomatik olarak saklamış oluyor. Siz de A2 Hosting müşterisi olup yedekleme anlamında sundukları avantajlardan faydalanmak istiyorsanız bu linke tıklayarak tüm paketlerde %50 indirim kazanabilirsiniz. Kesinlikle tavsiye ediyorum. 

©2024 WPprohelp.com - Kaynak gösterildiği sürece alıntı yapılabilir.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?