WordPress, dünyanın en çok kullanılan web site oluşturma yazılımlarından biri. Aslında yolculuğuna blog yazmayı kolaylaştırmak amacıyla çıkmış olan WordPress, zamanla geliştirici kitlesinin desteğiyle çok daha geniş alanlara hitap etmeye başladı. WordPress’in en popüler içerik yönetim sistemi olduğu şüphesizdir. Drupal, Joomla ve pek popüler olmayan birkaç içerik yönetim sistemini de denemiş olmama rağmen imkan varsa tüm projelerimde WordPress altyapısı kullanmayı tercih ediyorum. 

Yazımızda şunları ele aldık:

Bir üyelik sitesi oluştursam da yine WordPress tercih ederim. Bunun aslında sebebi şu: çoğu noktada “Şöyle bir eklenti olsa harika olurdu” dediğiniz eklentiler gerçekten de WP için kullanılabilir durumda oluyor. Yani web sitesi oluşturmayı teknik bilgi seviyesi bakımından daha ulaşılabilir kılmasının yanısıra webmaster’a zaman kazandırma açısından da WordPress çok isabetli bir tercih.

Elbette her büyük eklenti kategorisinde olduğu gibi burada da ücretli ve ücretsiz eklentiler karşımıza çıkıyor. Ben şahsen tamamen ücretsiz veya “freemium” tabir edilen eklentilerin işinizi göreceğini düşünüyorum.

Eğer çok karmaşık bir projeniz yoksa bu durum geçerlidir. Kullanıcı bilgisi toplamak, kullanıcılara belirli dosyaları üyelik aşamasından sonra sunmak gibi temel üyelik fonksiyonları açısından ücretsiz eklentiler gayet yeterli sonuç veriyor.

Ücretli eklentiler ise  gerçekten çok daha detaylı işler yapabilmenize imkan veriyor.
Ben eğer üyelik ile alakalı bir site oluşturacak olsaydım öncelikle ücretsiz seçeneklerle belirli bir kullanıcı kitlesine erişir daha sonra ise bu kitleden daha yüksek bir verim elde edebilmek adına ücretli seçenekleri de değerlendirmeye alırdım. Küçük başla, sonrasında büyüt.

Listemizi oluşturmada ne gibi kriterlere dikkat ettiğimizden bahsetmek gerekirse bu sorunun cevabı oldukça açık. Eklentilerin sunduğu özelliklerin kapsamı, eklentilerin gerçekten ücretsiz olup olmadığı, indirme sayısı, aktif kurulum sayısı ve kullanıcıların eklentilere verdiği oy.

WordPress Üyelik Sistemi

En Popüler: Buddypress

En kapsamlı eklentiyi ilk başta tanıtmayı uygun gördüm. Eklentimizin adı Buddypress.

Peşinen şu uyarıyı yapalım. Eğer “üyelik sistemi”nden kastınız yalnızca ücreti ödeyen kişilere özel içerik göstermek ise Buddypress fazla kapsamlı kaçabilir. Yazımızın devamındaki WP Members ekletisi bu amaç için özelleştirildiğinden daha uygun ve hafif bir çözüm olacaktır. Diğer eklentiler de yine ücretli üyelik üzerinedir.

Buddypress o kadar kapsamlı bir eklenti ki, nasıl e-ticaret için Woocommerce olmazsa olmaz bir eklenti ise Buddypress de üyelik ve sosyal medya gibi fonksiyonlar için açık ara en popüler eklenti.
Buddypress eklentisi ile WordPress üzerine gerekli düzenlemeleri yaparak Facebook, Twitter vb. sosyal medya sitelerini andıran siteler oluşturmanız bile mümkün.

Woocommerce’de olduğuna benzer şekilde bu eklentinin de uyumlu çalıştığı ve kabiliyetine daha üst seviyelere çekecek bazı eklentiler mevcut. Bu çok spesifik internet siteleri yapmanıza imkan sağlayabilir.

wordpress üyelik eklentisi buddypress

WordPress Üyelik Sistemi Açmak

Ancak biz burada size yalnızca Buddypress’i kurarak yani Buddypress’in yanında ekstra bir eklenti olmadan ne gibi şeyler yapabileceğinizden bahsetmek istedik. Themeforest.net sitesinde buddypress yazarak yapılmış ufak bir arama da aslında doğru eklentilerle birleştiğinde ne kadar farklı alanlarda size hizmet edebileceğini de görmüş olacaksınız. Dilerseniz, vermiş olduğum bağlantıya giderek daha detaylı şekilde BuddyPress’in ne gibi özelleştirilebileceğine de göz atabilirsiniz.

WordPress “üye ol” eklentisi (ücretsiz)

Buddypress’te yer alan temel fonksiyonları listeleyelim:

Kullanıcı profilleri:

Kullanıcı profillerinde sitenize kayıt olan kişilerin bilgileri yer alır. Kayıt esnasında kullanıcılarımızdan hangi bilgileri talep ettiğinizi siz belirleyebilirsiniz. Bunun yanında her üye aynı üyelik biçimine sahip değildir. Mesela e-kitap satan bir internet sitesi olduğunuzu varsayalım, Bunu basit bir örnek olduğu için seçtim. Buddypress üye yönetim modülü sayesinde üyelere dilediğiniz kitaplar üzerinde erişim sunabilirsiniz.

Bu yetki ayrımını daha detaylı ve pratik şekilde gerçekleştirebilmek için Buddypress ile birlikte ŞU EKLENTİYİ KURMANIZI öneriyorum.

Üyelere site üzerinden mesaj gönderebilirsiniz veya kullanıcılar kendi arasında mesajlaşarak birbiriyle kitap sohbeti de yapabilir. Yani Facebook örneği üzerinden gidecek olursak özel mesajlar ve duvar kavramı Buddypress ile sitenize varsayılan olarak geliyor. 

WordPress: Üye olmadan içerik görünmesin

Yine yukarıda verdiğim Buddypress eklentisi ile üye olmayan kişilerin ana sayfanızı görüntülemesini dahi engelleyebilirsiniz.

Buddypress kullanmak istemiyorsanız, yazımızın devamında ele aldığımız tüm eklentilerin bu fonksiyonu sağladığını şimdiden belirtelim.

Gruplar:

İsterseniz yönetici olan siz, isterseniz de kullanıcılarınız BuddyPress’te çeşitli gruplar oluşturabilir ve diledikleri gruba katılabilir. Bu sayede kayıtlı üyeler sitenizde özgürce içerik üretebileceklerdir.

Etkinlik akışları:

Aynen sosyal medya sitelerinde olduğu gibi Buddypress eklentisi kurulu WordPress sitelerinde de üyelerin etkinliklerine dair bir akış görülebilmekte.

Arkadaşlık:

Sitenizde kaydolan üyeler birbirini arkadaş olarak eklemekte özgür. Bu aslında internet sitenizin yalnızca sizin insanlara bilgi sunduğunuz bir platform olmasının yanında sosyal öğeler barındırması anlamında da faydalı bir özellik.

 Bildirimler:

Yine İnstagram, Twitter ve benzeri sosyal medya sitelerinde olduğu gibi, Buddypress’te de herhangi bir üyeden arkadaşlık teklifi aldığınızda veya duvarınızda paylaştığınız bir gönderiye yorum geldiğinde bildirim alırsınız.

Sözkonusu bildirimleri hem siteye giriş yapmış olan kullanıcılar üst menünün olduğu bölümde görüntüleyebilir, seçime bağlı olarak e-posta yoluyla da gerekli güncellemeler alınabilir.

Eğer Buddypress kullanacaksanız kullandığınız WordPress temasının bu eklenti ile uyumlu olması sizin için önemli bir avantaj olacaktır. Bazı WordPress temalarının Buddypress ile uyumsuzluk yaşatmasa da görsel problemler çıkardığını söyleyebiliriz. Elbette bu sorunlarla CSS düzenlemesi ile kendiniz başaçıkabilir veya yeni bir tema kullanımını düşünebilirsiniz.

WordPress Türkçe üyelik eklentisi

 Buddypress için birçok ücretsiz tema mevcut. Normalde eklenti yüklendiğinde Türkçe seçeneğinin otomatik olarak aktive olması gerekiyor ancak sorun yaşamanız durumunda Buddypress’in Türkçe dil dosyasını şu linkten ulaşabilirsiniz: https://codex.buddypress.org/translations/turkish-turkce-tr_tr/

Şöyle ufak bir ipucu daha bırakayım:  Buddypress ile birlikte bbpress adında bir eklenti daha kullanırsanız sitenizi tam teşekküllü bir sosyal forum‘a dönüştürebilirsiniz. Zira bbpress eklentisi WordPress ortamında Forum deneyimi yaşamanızı sağlıyor.

WordPress üyelere özel içerik eklentisi

WP members üyelik alanları

Eklentinin özelleştirilebilir üyelik alanları.

WP Members Üyelik Eklentisi

Bu eklenti Buddypress’e göre çok daha basit. İhtiyacınız olan basit ve sisteminizi yormayacak bir eklenti ise, WP Members tam olarak aradığınız eklenti.

 Bu eklenti ile yapabileceğinizi şöyle özetleyelim:

 • Var olan üyelere bazı sayfaların erişimini açıp bazı sayfaların erişimini kapatabilirsiniz. Mesela yine e-kitap sitesi üzerinden gidecek olursak, kişinin satın aldığı e kitapların indirme sayfasına o kullanıcının erişimine açabilirsiniz ancak henüz satın alınmayan kitapların  indirme sayfaları bu kullanıcı için kapalı kalacaktır. 
 • İnsanların sitenize sizin istediğiniz bilgileri doldurarak üye olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ana sayfanızdan kullanıcıların sisteme giriş yapmasını sağlayan bileşen mevcuttur.
 • Sitenize yeni bir üye kaydı olduğunda eklenti size bir e-posta göndererek sizi uyarır. Burada küçük bir not düşmek istiyorum, WordPress mail ayarlarınızın doğru yapıldığına emin olun. Sonra “Vay efendim siteme yeni üye kayıt olmuş ancak bana e-posta gelmedi” gibi bir durumla karşılaşmanızı istemeyiz.
 • Eklentinin sunduğu kısa kodlar (shortcodes) sayesinde istediğiniz sayfaya istediğimiz fonksiyonu yükleyebilirsiniz. Yani ana sayfadan değil de WordPress siteadresi.com/giris gibi bir sayfa tanımlayarak bu sayfaya giriş yapma ile ilgili kısa kodu yazdığınız takdirde yeni bir giriş sayfasına sahip olmuş olacaksınız.
Paid Memberships Pro

WordPress üyelere özel sayfa

wordpress sadece üyeler görsün

WP Members’ta olduğu gibi bu eklentide de seçtiğiniz içerikleri yalnızca üyelere açık hale getirebilirsiniz. Bunu yaparken üyelik seviyesine göre erişim sunma seçeneğinden de faydalanabilirsiniz.

Bu eklenti ile de bazı kullanıcılara bazı sayfaları erişilir kılıp, dilediğiniz sayfaları onların erişimine kapatabilirsiniz. Yukarıda incelediğim eklentiye ek olarak Paid Memberships Pro eklentisinde Stripe (ülkemizde kullanılabilir) veya PayPal üzerinden ödeme alma entegrasyonu da mevcut. Yani herhangi bir dijital hizmet satıyorsanız ödeme alma ile ayrıca uğraşmanıza gerek yok. Ek bir sayfa oluşturmadan otomatik biçimde ödeme alma şansınız var.

Bu eklenti ile de üyelere özel sayfa oluşturmanız mümkün. Esasında, listemizde yer verdiğimiz tüm eklentilerde bunu yapabilirsiniz.

Bir diğer güzel özellik size dilediğiniz şekilde raporlama imkanı sunması. Tamamen açık kaynak kodlu bir eklenti olduğundan da bahsedelim. Son olarak: bu eklentiyle sitenize kayıt olan kişilerin bilgilerini dışa aktarmanız da mümkün.

Şimdi de ücretli seçenekten bahsedelim:

WordPress üyelik sistemi ekleme (otomatik tahsilat)

AmemberPRO

Pek çok sitede kullanıldığını gördüğüm AMemberPRO eklentisinden bahsedeceğim.

Eğer üyelik üzerine gelir modeli olan bir site oluştursaydım bu eklentiyi tercih edeceğimi düşünüyorum. Bunun tek sebebi ise eklentinin oldukça basit olması ve gerekli fonksiyonları tamamıyla yerine getirebilmesi.

 • Bunun iki farklı boyutu var. Birincisi sitenize üye olan kişinin veya müşterinizin gördüğü ekranın basit olması. Diğeri ise arka planda ödeme takibi, üyelerin yetkileri vb. karmaşık olabilecek detayları çok basit biçimde kontrol ve takip edebilmeniz.
 • Eklenti dilediğiniz kadar üyelik şekli oluşturmanıza olanak sağlıyor. Herhangi bir sınır yok.
 • Kullanıcıya sunmak istediğiniz içeriği adım adım sunma seçeneği mevcut. Yani online bir ders sattığınızı düşünelim: ilk gün ilk ders, ikinci gün ikinici ders vb. şekilde takvimlendirilmiş olarak veri paylaşımı yapmanız mümkün.
 •  Stripe, Paypal vb. tüm popüler ödeme sistemleri ile çalışabilmekte.
 •  Üye yönetimi çok kolay.
 •  Otomatik üye alımı, üyeliğin bitiş tarihinde erişimin kesilmesi gibi takip zorunluluğunu ortadan kaldıracak özellikler mevcut.
 •  Tek seferlik ödeme ile sınırsız kullanma yapma şansınız var.

 

©2021 WPprohelp.com - Kaynak gösterildiği sürece alıntı yapılabilir.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?