Bu yazımızda en beğendiğimiz 6 WordPress cache (önbellek) eklentisini ele aldık. Keyfili okumalar dileriz.

WordPress web sitenizin hızını artırmanın en kolay yolunun web sitenizde bir cache eklentisi kullanmak olduğunu biliyor muydunuz?

Web sitenizin hedef kitlesinin neredeyse yarısı sitenizin 3 saniyeden daha kısa sürede yüklenmesini bekliyor. Dolayısıyla, Google’ın arama algoritmasında site hızını vurgulamaya devam etmesi şaşırtıcı değil. Sayfa hızı ne kadar yüksekse, arama sıralamanız o kadar iyi olur ve daha fazla organik trafik çekebilirsiniz .

Neden Bir WordPress Önbellek Eklentisine İhtiyacınız Var?

Önbelleğe alma eklentisi, web sitenizin statik HTML sayfalarını oluşturur ve bunu sunucunuza kaydeder.

Bir kullanıcı web sitenize her erişmeye çalıştığında, önbellek eklentiniz, nispeten daha ağır olan WordPress PHP komut dosyalarını işlemek yerine daha hafif HTML sayfası sunar. Bu, önbelleğe alma eklentisinin sayfa yükleme süresini büyük ölçüde iyileştirmesine olanak tanır.

 • WP Rocket : En Popüler Premium Cache Eklentisi
 • WP-Optimize : Hepsi Bir Arada WordPress Optimizasyon Eklentisi
 • SG Optimizer : SiteGround Tarafından Ücretsiz WordPress Eklentisi
 • WP Super Cache : WordPress.com’dan Cache Eklentisi
 • W3 Total Cache : Geliştirici Dostu WordPress Cache Eklentisi
 • WP Fastest Cache : Minimal Yapılandırmalı WordPress Cache Eklentisi

WP Rocket : En Popüler Premium Cache Eklentisi

WP Rocket, WordPress için en popüler premium önbellekleme eklentisidir. Yapılandırma kolaylığı, WP Rocket’i rakiplerinden ayıran şeydir. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, sayfa önbelleğe alma hemen etkinleştirilecektir.

WP Rocket kullanmanın birkaç avantajı:

 • Web sitenizin arama motorlarında indekslenmesi geliştirilecektir.
 • Sayfa yükleme süresini iyileştirmek için HTML, JavaScript ve CSS dosyaları küçültülmüştür.
 • Resimlerinize geç yükleme uygulanır, yani resimleriniz yalnızca ziyaretçileriniz tarayıcılarında göründüklerinde yüklenir.
 • Geliştiricilerin özelliklerini kolayca genişletmelerine yardımcı olan bir sürü kanca ile birlikte gelir.

Fiyat : Tek bir site lisansı için 49 ABD dolarından başlar.

WP-Optimize : Hepsi Bir Arada WordPress Optimizasyon Eklentisi

WP-Optimize , efsanevi yedekleme eklentisi UpdraftPlus’ın arkasındaki aynı kişiler tarafından oluşturulan ücretsiz bir önbelleğe alma eklentisidir. Dünya çapında neredeyse bir milyon web sitesinde kullanılmaktadır.

 • WP-Optimize, veritabanınızı temizleyerek, büyük resimlerinizi sıkıştırarak ve sitenizi önbelleğe alarak WordPress sitenizi hızlandırır.
 • Veritabanını temizleyin: Bu eklenti , veritabanındaki tüm gereksiz verileri temizler, tablolarınızı temizler ve sonuçta web sitenizi hızlı ve verimli hale getirir.
 • Görsel sıkıştırma : Görsel sıkıştırma aracı, büyük görüntüleri sıkıştırılmış dosyalara dönüştürerek sunucu kaynaklarını önemli ölçüde azaltır ve sayfa yükleme süresini iyileştirir.
 • Önbelleğe alma : Minimum kurulum yapılandırmasıyla diğer önbellek eklentilerinin tüm temel özellikleriyle birlikte gelir.

SG Optimizer : SiteGround’dan Ücretsiz WordPress Cache Eklentisi

SG Optimizer , SiteGround tarafından WordPress.org’dan indirilebilen ücretsiz bir önbelleğe alma eklentisidir. WordPress sitenizi SiteGround performans hizmetlerine bağlamak için oluşturulmuştur. Bu eklentinin yalnızca web sitenizi SiteGround ile barındırdıysanız çalışacağını ve diğer hosting firmalarıyla çalışmayacağını belirtmekte fayda var.

Eklenti, çeşitli optimizasyon teknikleriyle web sitenizin performansını artırmanıza yardımcı olur. İşte sunduğu özelliklerden bazıları.

 • Dinamik önbelleğe alma ve Memcached’i yapılandırmanıza olanak tanır. Otomatik önbellek temizlemeyi etkinleştirebilir / devre dışı bırakabilir ve URL’leri önbellekten hariç tutabilirsiniz. Ayrıca, sayfalarınızın düzgün şekilde önbelleğe alınıp alınmadığını test etme seçeneğiniz de vardır.
 • Siteniz için HTTPS’yi zorlamanıza ve farklı PHP sürümleri arasında geçiş yapmanıza olanak tanır. Siteniz için Gzip Sıkıştırma ve tarayıcı önbelleğe alma kurallarını bile etkinleştirebilir / devre dışı bırakabilirsiniz.
 • HTML, JS ve CSS kaynaklarınızın küçültülmesini etkinleştirme / devre dışı bırakma seçeneğiniz vardır. Emoji desteğini ve sorgu dizelerini statik kaynaklardan kaldırmanıza olanak tanır.
 • Görsellerinizi tek tek veya toplu olarak da optimize edebilirsiniz.

WP Super Cache: WordPress.com’dan Cache Eklentisi

WP Super Cache , bir milyondan fazla aktif yüklemeyle WordPress için bir başka popüler önbellek eklentisidir. Eklenti, WordPress.com’un arkasındaki aynı ekip olan Automattic tarafından çalıştırılır.

WP Super Cache, dinamik WordPress blogunuzdan statik html dosyaları oluşturmanıza yardımcı olur. Sitenizde nispeten daha ağır WordPress PHP komut dosyalarını işledikten sonra, WP Super Cache statik HTML dosyasını web sitenizin ziyaretçilerinin büyük çoğunluğuna sunar.

WP Super Cache, önbelleğe alınmış dosyaları 3 şekilde sunar:

 • Basit : Bu, en çok önerilen dosya önbelleğe alma yöntemidir çünkü PHP dosyalarını düzenlemeniz gerekmez, ayrıca .htaccess dosyasının yapılandırılması gerekmez.
 • Uzman : Bu, kullanıcılara süper önbelleğe alınmış HTML dosyalarını sunmak için en hızlı önbelleğe alma yöntemidir, ancak .htaccess dosyalarınızda bir değişiklik yapılmasını gerektirir.
 • WP Super Cache Alma : Bu yöntem, bilinen kullanıcılar (sitenize giriş yapanlar, yorum bırakanlar vb.) İçin sayfaları önbelleğe almak için kullanılır. En esnek önbellekleme yöntemi olmasına rağmen, diğer yöntemlere kıyasla biraz daha yavaştır.

W3 Toplam Cache : Geliştirici Dostu WordPress Cache Eklentisi

Bir milyondan fazla aktif yükleme ile W3 Total Cache , WordPress için en popüler önbellek eklentilerinden biridir. Sitenizin her yönünü önbelleğe alarak sunucu performansınızı artırır ve ayrıca içerik dağıtım ağı entegrasyonları sunar.

 • Sayısız şirket ve yayın tarafından kullanılmış ve tavsiye edilmiştir. Siteniz ister paylaşılan bir barındırma ağında ister özel bir sunucuda barındırılıyor olsun , eklentiyi web sunucusu performansınızı geliştirmek ve sayfa yükleme süresini azaltmak için yararlı bulacaksınız. Şu anda, tüm pratik barındırma ortamlarını optimize etmek için tasarlanmış tek eklentidir.
 • Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) ve Güvenli Yuva Katmanı (SSL) için destek sunar.
 • Geliştiriciler, eklentinin küçültme yoluyla %80’e varan bant genişliği tasarrufu sağlayabileceğini, yani HTML, CSS, JavaScript ve beslemelerinizin boyutunu olumsuz bir etkiye neden olmadan küçültme işlemi sunulabileceğini (minify) iddia ediyor.

WP Fastest Cache : Minimal Yapılandırmalı WordPress Önbellek Eklentisi

WP Fastest Cache , WordPress önbelleğe alma için daha az yapılandırma ayarıyla birlikte gelir, bu da onu resmi WordPress eklentileri deposunda bulunan en kolay WordPress önbellekleme eklentilerinden biri yapar.

Diğer tüm önbellek eklentileri gibi, dinamik WordPress sitenizden statik HTML dosyaları oluşturur.

 • Eklenti, dosyaların boyutunu küçültmek için HTML ve CSS dosyalarını küçültür. Ayrıca sitenizde emojileri devre dışı bırakmanıza da olanak tanır. Tekrar eden ziyaretçiler için sayfa yükleme süresini azaltmak için WordPress tarayıcı önbelleğini etkili bir şekilde uygular ve HTTP gidiş-dönüş sayısını azaltmak için birçok CSS dosyasını bir dosyada birleştirir.
 • Eklentinin premium sürümü, sayfa hızınızı artırmak için görüntü optimizasyonu, veritabanı temizleme, mobil önbelleğe alma ve çok daha fazlası gibi birçok benzersiz özellikle birlikte gelir.
 • Ücretsiz WP Fastest Cache eklentisini yükledikten sonra, premium sürümü doğrudan WordPress panonuzdan satın alabilirsiniz.
 • Fiyat : Hem ücretsiz hem de premium sürümler mevcuttur. Fiyat web sitesinde gizlidir ve ücretsiz eklentisinin içine yerleştirilmiş satın al düğmesine tıkladıktan sonra görülebilir.

©2024 WPprohelp.com - Kaynak gösterildiği sürece alıntı yapılabilir.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?