Bu yazımızda sizlerden sıkça gelen bir soruyu yanıtlayacağız. WordPress’te sayfa kopyalama işlemi en kolay şekilde nasıl yapılıyor?

Öncelikle iyi haberi verelim: tek bir tıklama ile bu işi yapabilirsiniz.
Bunu sağlayan eklenti, Enrico Battocchi’nin geliştirdiği Duplicate Post. Yazımızın devamında bu eklentinin nasıl kullanılabileceğine dair ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Aşağıda sayfa kopyalamak için 2 temel yöntem paylaştık. Linklere tıklayarak sayfanın ilgili bölümüne geçiş yapabilirsiniz.

Bir sayfa veya yazıyı kopyalamak işinize nasıl yarayabilir?
Benzer özellikte birçok sayfa yaratmanız gerekiyordur. Bunu en kolay şekilde yapmak için bir sayfayı pek çok sayfa olarak çoğaltıp sonrasında ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

Belirli bir sayfada bazı değişiklikler yapıp bunların nasıl göründüğünü incelemek istiyorsunuzdur. Halihazırda online olan ve ziyaretçilerinizin ziyaret ettiği sayfanın herhangi bir değişikliğe uğramasına istemiyorsanız da bu method size göre. Zira ana sayfayı sabit tutup dilediğiniz değişiklikleri kopya olan sayfada gerçekleştirebilirsiniz.

Her ne sebeple olursa olsun Duplicate Post eklentisi ile sayfa veya yazı kopyalamak çok kolay. İlgili eklentiyi dilerseniz bu adresten manuel olarak indirip sunucunuza yükleyerek kurabilir, isterseniz de WordPress’in size sunmuş olduğu eklenti panelinden aratarak bulabilirsiniz.

Bizim diğer eklentilerdense Enrico Battocchi’nin eklentisini seçme sebebimiz en fazla etkin kuruluma sahip olması (3M+) ve aynı zamanda en yüksek oyu almış seçenek olarak öne çıkmasıdır.
Eklentisiz Sayfa Kopyalama İşlemi

WordPress’te Eklentisiz Sayfa Kopyalamak

Bu işlem eklenti kullanılmadan yapılabilir mi?

Evet, herhangi bir eklenti kullanmadan da bir sayfanın metin kodlarını kopyala – yapıştır yöntemiyle yeni bir sayafya aktararak oldukça rahat bir şekilde yeni bir kopya oluşturabilirsiniz. Ancak bu yalnızca sayfada yer alan metnin (kod) konumlandırılması ile alakalı bilgileri taşıyacaktır. Yani frontend olarak da tabir edebiliriz. Ancak arka plandaki bilgiler, örneğin SEO eklentisi ayarları, bazı özel tablolar ve çeşitli ileri seviye ayarlar bu yöntem ile korunmamaktadır.
wordpress eklentisiz sayfa kopyalama

“Metin” bölümüne tıklayıp buradaki kodun tümünü seçip (CTRL + A) kopyalayarak yeni bir sayfada yine “Metin” sekmesine geçip bu veriyi yapıştırabilirsiniz. Eklenti olmadan sayfa kopyalamanın yolu budur. Bu yöntem çoğu builder (Sayfa Yapıcı) ile de çalışmaktadır. Eğer yazı düzenleme arayüzünüz bu şekilde değil ise Gutenberg aktif demektir. Klasik düzenleyici kullandığınız takdirde sorun kalmayacaktır.

Eklenti ile Sayfa Kopyalama İşlemi

WordPress Sayfa Kopyalama Eklentisi

Duplicate Post eklentisi ise en ince detaylarına kadar sayfanın taşıdığı tüm bilgileri kopyalamakta başarılıdır.

Nasıl kullanılır?

İzlemeniz gereken adımları burada paylaşıyoruz:

  • İşimize eklentimizi yükleyerek başlayalım.
  • Kopyalamak istediğiniz içeriğin türüne göre WordPress yönetici panelinde solda yer alan menüden “Yazılar” veya “Sayfalar” bölümüne tıklayalım.wordpress yazılar sayfalar
  • “Çoğalt” tuşuna basarak istediğimiz sayfanın bir kopyasını oluşturabilirsiniz. Bu seçenek ile kopyalanan sayfa kendi kendine açılmayacaktır. “Yeni Taslak” tuşuna bastığımızda ise hem kopyalama işlemi gerçekleşmiş olacaktır hem de kopya sayfa düzenlememiz için kendiliğinden açılmaktadır. Zaman kazandırıcı bir özellik. Sayfa üzerinde derhal değişiklik yapmaya başlayabilirsiniz. wordpress sayfa kopyalama

Özellikle yeni bir site oluştururken bu eklentinin fazlasıyla kullanışlı olduğunu göreceksiniz. Mesela “Landing Page” tabir edilen satış odaklı sayfalarının tümü üç aşağı beş yukarı benzer tasarım öğelerine sahiptir. Her sayfa için ayrı ayrı uğraşmaktansa var olan bir sayfayı kolayca kopyalayıp üzerinde yalnızca gerekli değişiklikleri yaparak fazlasıyla zaman kazanacaksınız.

Eklentinin Özel Ayarları

Tanıttığımız bu eklenti herhangi bir ek ayara gerek olmaksızın doğru bir şekilde çalışsa da daha üst düzey ince ayarları yapmak istiyorsanız, ileri seviye ayarları nasıl kullanabileceğinizden ve bu ayarların ne anlama geldiğinden bahsedelim.

Özel ayarlar için WordPress Yönetim Paneli’nin sol bölümünden Ayarlar’ın üzerine gelin, Duplicate Post’a tıklayın.

wp sayfa kopyalama ayarlar

Ne Kopyalanacak sekmesi:
Yazı veya safya kopyalarken hangi verilerin kopyalanacağını seçmenizi sağlar. Tümünü dahi seçebilirsiniz ancak ben bu ayarları varsayılan olarak bırakmanızı öneririm. Bunun sebebi varsayılan ayarların sayfaları kopyalayıp daha sonra değiştirmenize elverişli şekilde ayarlanmış olmasıdır. Örneğin, sayfayı benzer bir sayfa oluşturmakta kullanacaksanız (önceden verdiğim Landing Page örneği), aynı yorumların iki sayfada da olması mantıklı olmayacaktır.

İzinler sekmesi:
Hangi kullanıcı tiplerinin bu eklentiden faydalanabileceğini belirler. Editörleriniz varsayılan olarak bu yetkiye sahiptir, ben yalnızca yönetici olarak ayarlamanızı tavsiye ederim.

Üçüncü sekme:
Her ne kadar “Göster” olarak çevrilmişse de “Görünüm” olarak ele almak daha doğru olacaktır. Burada eklentinin sitenizin backend’inde (yönetim paneli) nasıl çalışacağına dair bazı detaylar değiştirilebilir.

Eklentiye ait son ipuçları:

-Toplu işlemlerde birkaç yazıyı seçerek birden çok yazıyı aynı anda çoğaltabilirsiniz.çoklu çoğaltma işlevi

-Açık kaynak kodludur, güvenlik açısından önemli bir detay.

 

©2021 WPprohelp.com - Kaynak gösterildiği sürece alıntı yapılabilir.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?