Contact Form 7 isimli WordPress eklentisinde en sık görülen hatalardan biri ziyaretçilerin formu doldurarak girdiği iletinin size e-posta yoluyla ulaşmamasıdır.

Bu sorunu size bildiren meşhur hata mesajı aşağıdaki şekilde:

“Contact Form 7 mesajınız gönderilirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.”

Contact Form 7 mesajınız gönderilirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Kaynak: Contact Form 7 resmi sitesi. Eklentinin resmi sitesinde de bu konunun ele alınmış olması, bu problemin ne kadar sık yaşandığını da gözler önüne seriyor.

Yanlış WP Mail Ayarları! Esasında böyle bir sorun yaşandığında sıkıntının büyük ihtimalle eklentiden değil WordPress sitenizin e-mail ayarlarından kaynaklı olduğunu düşünürüz. WordPress e-mail ayarlarını nasıl yapılabileceği ile alakalı detaylı bir yazıyı kaleme aldık, buradan ilgili makaleye erişebilirsiniz.

Ancak dilerseniz öncesinde var olan sorunun ne gibi sebeplerden kaynaklı olabileceğine dair beyin fırtınası yapalım.

Contact Form 7’deki e-posta gelememesi sorunun temeli kesin olarak mail ayarlarını yanlış olmasıdır diye bir şey söyleyemeyiz. Örneğin, mailleriniz gerçekten gönderiliyordur ancak spam filtresine takılıp istenmeyen e-postalar klasörüne yönelmiş olabilir.

Dolayısıyla, öncelikle spam (istenmeyen e-posta) klasörünüzü kontrol etmenizi öneriyorum. Eğer sorununuz buysa, yani postalarınız gönderiyor ancak sitem filtresine düşüyorsa, yapmanız gereken oldukça basittir.

Teşhis aşamasında öncelikle “Spam”, “Önemsiz” veya “İstenmeyen E-posta” olarak adlandırılabilecek klasörleri kontrol ediniz.

Contact Form 7 SMTP ayarları

Mail’lerin Spam’e Düşmesini Engelleme

Bu durumu engellemek için kullanışlı bir ipucunu derhal sizinle paylaşalım. “Her nedense”, büyük e-posta sağlayacıları WordPress’ten gelen emaillerin “Gönderen İsmi (From Name)” kısmında noktalama işareti bulunması durumunda bunu bir istenmeyen e-posta işareti olarak değerlendirmekte. “Siteniz.com” gibi bir kullanıcı adındansa “Siteniz Com” veya “Siteniz” şeklinde bir kullanıcı adı kullanabilirsiniz.

Contact Form 7 çalışmıyor

Kullandığınız SMTP eklentisinde gönderen ismi kısmına herhangi bir noktalama işareti barındırmayan bir isim yazmak, sorununuzu büyük ihtimalle çözecektir.

Contact Form 7 mail göndermiyor

E-posta Hizmet Sağlayıcısı Kısıtlamaları

Eğer WordPress mail ayarlarıdoğru şekilde yapılmışsa ve hala e-postalar gönderilmiyorsa sorun yaşamınızdaki diğer bir sebep de şu olabilir: limitlemeler.

Limitleme sorunu genellikle e-postaları kendi alan adınız üzerine kurulu bir e-posta adresinden ziyade hazır e-posta hizmetlerinden yani Gmail, Yandex, Hotmail vesaireden aldığınız hesaplarla göndermenizden kaynaklanır.

Bu sebeple, Contact Form eklentisiyle kendi alan adınıza (domain) bağlı bir e-posta adresi kullanmanızı öneriyoruz.

WordPress Contact Form 7 mail göndermiyor

Sorun çoğu zaman bu e-posta hizmet sağlayıcılarının seri biçimde e-posta gönderilmesini engelleme çabalarından kaynaklanır. Problem, WordPress ile otomatik e-postalar gönderdiğinizde fark etmeleri ve dolayısıyla size şüpheli yaklaşıp bazı limitler uygulamalarıdır. Örnek vermek gerekirse günde sitenizde kurulu iletişim formu (Contact Form 7 vb.) aracılığıyla günde 20’den fazla e-posta gönderiyorsanız bu sorun oluşturabilir. Sitenize bağlı email hesabı mail gönderme yetkisini kaybedebilir.

WP Contact Form 7 çalışmıyor

Farklı Bir Form Eklentisi Kullanın

Aşağıdaki görsellerde size birkaç farklı hosting firmasında nasıl kendi alan adınız ile e-posta adresi oluşturabileceğinizi gösterdik. Zira büyük ihtimalle sorun, kendi domain’iniz üzerinden mail göndermiyor olmanız. Elbette bu e-posta adresini oluşturduktan sonra yine doğru SMTP ayarlarına sahip olmalısınız.

Olur da her şeyi doğru yapmanıza rağmen hala e-postalarınız doğru bir şekilde gönderilmiyorsa, farklı bir form eklentisi kullanmayı değerlendirebilirsiniz. 

wp forms wordpress form eklentisi

Size önerebileceğimiz en iyi WordPress form eklentisi WPForms’tur. Niçin bu eklentinin kullanımı en kolay form eklentisi olarak kabul gördüğünü ele alalım.

 • Sürükle bırak ile form oluşturma
 • Sürükle bırak yöntemi ile herhangi bir kod (markup) bilgisine ihtiyaç duymadan oldukça kolay biçimde dilediğiniz gibi bir form oluşturmanız mümkün.
 • Hazır şablonlar – zaman kazanın
 • Bu eklentide yer alan hazır şablonları kullanarak epeyce zaman kazanmanız mümkün. Zira gerçek hayatta karşımıza çıkabilecek pek çok form olasılığı başarılı biçimde ele alınmış. Birbirinden kullanışlı örnekler kullanıcıların beğenisine sunulmuş.
 • WPForms eklentisi ile oluşturulan formlar tamamen mobil uyumludur.
 •  Anlık bildirim opsiyonuyla müşterilerimizden gelen mesajları çok hızlı biçimde ekip arkadaşlarınıza iletebilirsiniz. Söz konusu ileti e-postadan bile daha hızlı şekilde ulaştığından, hızınız ile müşterilerinizi şaşırtacaksınız.
 • Çoklu sayfa desteği
 • Komplike formlar sayesinde aynı formu birden fazla sayfada doldurmanız mümkün. Elbette bu kullanıcı deneyimi açısından olumlu olabileceği gibi olumsuz da olabilir. Dolayısıyla bu özelliği yalnızca uzun formlarda kullanmanızı öneririm.
 • WordPress için özel kullanıcı kaydı formları oluşturmanıza olanak verir.
 • Müşterilerinizin sitenize dosya yükleyebilmesine imkan sağlar.
  İçinde bulunduğunuz sektöre bağlı olarak bu fazlasıyla faydalı bir özellik haline gelebilmektedir.
 • Ödeme alımına imkan sağlaması
 • Stripe(ülkemizde sorunsuz çalışır) ve Paypal desteği ile formlar vasıtasıyla ödeme almanız mümkün hale gelmiştir.
 • AWeber ve MailChimp eklentileri sayesinde e-posta listenize daha fazla insanın kayıt olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Formu dolduran kişinin konumu ile alakalı bilgi elde edebilirsiniz.
 • İmza eklentisi ile kullanıcıların ilgili forma dokunmatik ekran veya mouse ile imza atmasına sağlayabilirsiniz.

©2021 WPprohelp.com - Kaynak gösterildiği sürece alıntı yapılabilir.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?