Bu makalede gerek eklenti kullanarak gerekse herhangi bir eklentiye gereksinim duymadan WordPress mail ayarlarınızı nasıl doğru bir şekilde yapabileceğinizi size anlatacağız.

Başlangıç seviyesi kullanıcılar için kesinlikle eklenti kullanımını önermekteyiz. Ancak sitenize yeni bir eklenti kurmak istemiyorsanız, bunu anlayabiliyoruz. Functions.php ve wp-config.php dosyalarını daha önce düzenlediyseniz herhangi bir eklentiye ihtiyaç duymadan nasıl SMTP ayarı yapacağınızı da paylaştık.

Wordpress’te e-posta ayarları nasıl yapılır?

 • Eklenti ile – WP Mail SMTP eklentisi (Ayarları da gösterdik)
 • Eklentisiz – wp-config.php ve functions.php dosyalarını düzenleyerek (İleri seviye)

İlk yöntem: “WP Mail SMTP by WPForms” eklentisi ile mail ayarlarının yapımı.

Mail ayarlarınızı doğru bir şekilde kurmanızı sağlayan birçok eklenti olsa da bu alanda en popüler ve en yüksek oya sahip olanını sizlere tanıtmak isteriz. WP Mail SMTP by WPForms eklentisini tüm hosting firmalarında kullanabilirsiniz.

WordPress Mail Gönderme

Eklenti ile WordPress mail gönderme ayarları

WordPress Mail Gönderme Eklentisi

wordpress mail eklentisi

İzlemeniz gereken aşamalar şu şekilde:

 1. Yönetici panelinizde oturum açın ( siteadresi.com/wp-admin/ )
 2. Sol alanda yer alan “Eklentiler” öğesine tıklayın.
 3. Yeni ekle”’ye tıklayın.
 4. Eklenti ara kutusuna “mail smtp” yazıp ve sonrasında Enter’a basın.
 5. Resimde gösterdiğimiz eklentiyi bulun ve “Hemen yükle” tuşuna basın.
 6. Yüklemeyi tamamladığı zaman “Etkinleştir” tuşuna basın.

Eklentinin ayarlarını bu şekilde yapıyoruz:

 1. Sitenize yönetici olarak oturum açmış olduğunuzdan emin olun.
 2. Sol taraftan WP Mail SMTP seçeneğinin üzerine gelin ve sonrasında Settings’e tıklayın.wordpress smtp ayarları
 3. From Email (Gönderen E-posta adresi) kısmında mailinizi alacak kişilerin gelen kutusunda görünmesini istediğiniz e-posta adresini seçin. Burada şöyle bir uyarı yapmalıyız: gerçekten kullandığınız bir e-posta adresini belirtmeniz gerekmektedir.
 4. From Name (Gönderen İsmi) kısmına dilediğiniz metni yazabilirsiniz ancak site ismini kullanacaksanız şu uyarımıza dikkat etmenizi öneriyoruz: site ismini yazarken nokta işareti kullanmayınız. Mesela, “BenimSitem.com” yerine “Benim Sitem” kullanılmalı. Aksi takdirde, WordPress’in üyelerinize veya ziyaretçilerinize göndereceği mesajlar istenmeyen e-posta olarak algılanabilir. 

Bir diğer tavsiyem şudur, kullandığınız e-posta servis sağlayıcısına hangi isimle kayıt olduysa o ismi kullanmanızı öneririm. Örneğin siteadim@gmail.com adında bir adresten mail gönderecekseniz Gmail’de bu adresi oluştururken seçtiğiniz isimle aynı ismi kullanın. Tüm bu tavsiyeler e-postalarınızın Spam’e düşmesini engellemek içindir.

Force From Name kutucuğuna tıklamanızı öneririm. Bu belirttiğiniz ismin kullanılacağını garanti eder. 

Benzer şekilde “Return Path” kutucuğunu da seçmelisiniz. Bu da alıcısına teslim edilemeyen maillerin yukarıda belirttiğiniz e-posta adresine raporlanmasını sağlar. Faydalı bir özellik olduğunu düşünüyorum.
“Mailer” bölümünde çok büyük ihtimalle “Other SMTP”yi seçmeniz gerekecek.
Gmail adresinden mail gönderecekseniz Gmail seçeneği işinizi görecektir ancak bu seçenekte Google’dan API detayları almanız gerekecektir.

wordpress smtp eklenti kurulumu

“Other SMTP” seçeneğini seçtiğinizde:
SMTP Host bölümü için hosting hizmeti aldığınız firmanın size sağlamış olduğu bilgiyi kullanınız. mail.sitenizinadresi.com veya webmail.siteniz.com gibi bir şey olabileceği gibi hosting firmanızın belirlediği ayrı bir adres de olabilir. Bu bilgileri doğru şekilde bulabilmek için “X hosting SMTP bilgileri” şekline Google’lamanız yeterli olacaktır.
Yine belirtelim ki, bu seçenek kendi domaininiz ile kullanmak üzere oluşturduğunuz bir e-posta adresini kullanmanız için uygundur. Örn: iletisim@siteadresi.com

smtp giriş bilgileri

 • Encyrption’ı aksi belirtilmediği sürece TLS olarak seçmenizi öneririm.
 • Port değerleri de benzer şekilde hosting firmanızın sağlamış olduğu bilgiler ışığında doldurulacaktır. Genellikle iki seçeneğiniz olur: bunların ilki 465, ikincisi ise 25 seçeneğidir.
 • 465, şifre ile bir bilgi iletişim anlamına gelirken 25 olan şifresiz iletişim anlamına gelmektedir, Dolayısı ile bu durumda size şifreli olan 465’i kullanmanızı öneriyorum. Hosting firmanız da büyük ihtimalle benzer öneride bulunacaktır.
 • SMTP Username (kullanıcı adı) olarak e-postanızı tam adres olarak yazmanız gerekmektedir. @ işaretinden sonraki domain kısmı da dahil olmalı.
 • SMTP Password (şifre) bu e-posta adresi için belirlediğiniz şifreni ta kendisidir.

  “Save Changes”a basın, işlem tamam.

wordpress test e-posta

Bunları yaptıktan sonra bu eklentinin size sunmuş olduğu test e-postası gönderme fonksiyonunu değerlendirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Üst bölümde “Email test” şeklinde belirtilmiştir. Eğer test e-postası size herhangi bir sıkıntı olmadan ulaşırsa sistem doğru bir şekilde işliyor demektir.

Eklenti olmadan WordPress mail ayarlarını yapmak

Eklentisiz WP Mail Ayar Yapımı

Mail ayarlarınızı eklenti olmadan değiştirmek isterseniz biraz daha karmaşık bir yol izlemek zorunda kalacaksınız. Örneğin wp-config.php ve functions.php dosyalarını düzenlemeniz gerekecek. Ancak size vereceğimiz bazı ipuçları sayesinde bu işlemleri herhangi bir tehlike ortaya çıkarmadan yapabileceksiniz.

Öncelikle aşağıda paylaştığımız kodu kendi sitenizdeki bilgileri doğrulayacak şekilde değiştirerek wp-config.php dosyasına ekleyin. Kod Colin123’e aittir, biz sizler için yorumları Türkçeleştirdik.

Tırnak içindeki ikinci bölümleri kendi bilgilerinize göre özelleştirin. Örneğin, hello@yoursite.com, SMTP_PASSWORD, smtp.smtpserver.com bölümlerini özelleştirmelisiniz. Define‘dan sonraki ilk bölüm “variable”larınız olduğundan değiştirilmemelidir.

// WordPress sitenizin SMTP kullanımını sağlar
define( 'SMTP_USER',   'hello@yoursite.com' );    //SMTP için kullanıcı adınız
define( 'SMTP_PASS',   'SMTP_PASSWORD' );       // SMTP için parolanız
define( 'SMTP_HOST',   'smtp.smtpserver.com' );    // Mail server’ı sunucu adı
define( 'SMTP_FROM',   'hello@yoursite.com' ); // SMTP “Gönderen” adres bilgisi
define( 'SMTP_NAME',   'FROM_NAME' );    // SMTP “Gönderen” adı
define( 'SMTP_PORT',   '25' );                  // SMTP port numarası- 25, 465, 587 vb.
define( 'SMTP_SECURE', 'tls' );                 // Şifreleme yöntemi - ssl veya tls
define( 'SMTP_AUTH',    true );                 // SMTP doğrulaması kullan (true|false)
define( 'SMTP_DEBUG',   0 );                    // debugging için 1 veya 2 yapılabilir

Daha sonrasında aşağıda paylaştığımız kodu functions.php dosyasına eklemeniz gerekmekte. Bunu güvenli bir şekilde yapabilmek için iki seçeneğiniz var. 

// SMTP yetkilendirmesini düzenler
add_action( 'phpmailer_init', 'send_smtp_email' );
function send_smtp_email( $phpmailer ) {
$phpmailer->isSMTP();
$phpmailer->Host       = SMTP_HOST;
$phpmailer->SMTPAuth   = SMTP_AUTH;
$phpmailer->Port       = SMTP_PORT;
$phpmailer->Username   = SMTP_USER;
$phpmailer->Password   = SMTP_PASS;
$phpmailer->SMTPSecure = SMTP_SECURE;
$phpmailer->From       = SMTP_FROM;
$phpmailer->FromName   = SMTP_NAME;
 }

Güvenliğiniz için:

Bir “child theme” yani “yavru tema” oluşturarak bu değişiklikleri yapmak olası bir durumda ana temanıza ait dosyaların zarar görmesini önler. Bu konuda işinize yarabilecek eklentiyi şurada bulabilirsiniz.

Diğeri ise Code Snippets eklentisini kurarak güvenli bir şekilde functions.php dosyasında değişiklik yapmaktır. Kritik dosyalara doğrudan müdahale edilmediğinden daha güvenli bir yöntemdir.

Her iki yöntem de istediğiniz sonucu almanızı sağlayacaktır. Olur da eklentiniz veya yaptığınız değişiklikler doğru biçimde çalışmaz ise, hosting firmamızın sunduğu SMTP ayarlarını tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir. Herhangi bir sorunda hosting firmanızın destek departmanı ile iletişime geçmeniz en hızlı sonucu almanızda etkili olacaktır 

©2021 WPprohelp.com - Kaynak gösterildiği sürece alıntı yapılabilir.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?