WordPress admin girişi nerededir nasıl bulunur?  Kısa cevap:
-> siteniz.com/wp-admin <-

Ancak bu her zaman çalışmayabilir. Örneğin, WordPress’in standart bir sürümünü kendiniz yüklemediyseniz bu durumla karşılaşabilirsiniz. Veya bir web tasarım firması sizin için WordPress’i farklı  özelleştirmeler ile birlikte kurumuşsa, güvenlik açısından bu giriş yolu değiştirilmiş olabilir.

Yazımızda aşağıdaki başlıklara değindik. Bağlantılara tıkladığınızda sayfaın ilgili bölümüne yönlendirileceksiniz.

WordPress Admin Paneli giriş linki

Sık kullanılan WP giriş bağlantıları
  • siteniz.com/wp-login.php
  • siteniz.com/login
  • siteniz.com/admin

Yukarıdaki varyasyonları denemeniz sorunu çözebilir.

Subdomain (alt alan adı) kullanılıp kullanılmadığına dikkat etmenizde fayda var. Örn: blog.siteniz.com

WordPress admin paneline nasıl girilir?

Subdomain (alt alan adı) kontrolü

Peki subdomain nedir derseniz, en kısa anlatımı ile şu oluyor: blog.site.com daki blog bölümü.  Yani alan adınızdan önce gelen bölüm. Eğer WordPress, alan adınızın bir subdomain’ine yani alt alan adında kurumuşsa WordPress girişini de bu alt alan adı üzerinden yapmanız gerekecektir. Yani blog.siteniz.com/wp-admin gibi.

WordPress admin girişi linki

Alt klasör kontrolü (subfolder)

Wordpress’in alt klasöre kurulma ihtimali.  Örn: siteniz.com/alt-klasör/wp-admin/ 
Benzer bir  örnek şu olabilir. Eğer WordPress kurulumunuz ana dizinde değil de bir alt klasörde ise yine bu alt klasörden sonra gerekli parametreleri koyarak giriş yapmalısınız. Bu durumda siteniz.com/alt-klasör/wp-admin/ yolu geçerli olacaktır. Açılan admin ekranına kullanıcı adı ve şifrenizi girerek giriş yapabilirsiniz.

WordPress Admin paneline giremiyorum

Tüm bu yolları denedim, hâlâ giriş yapamıyorum. Ne yapmalıyım?

Giriş sayfasını tüm bunları yapmanıza rağmen bulamıyorsanız, giriş sayfanız özel olarak değiştirilmiştir. Bu durum eklentiler sebebiyle ortaya çıkmış olabileceği gibi doğrudan PHP dosyalarını değiştirilmesi ile de gerçekleştirilebilir.
Eğer böyle bir durum varsa ve sitenize giriş yapmanız gerekiyorsa hosting bilgileri sizde olduğu sürece sorun yaşayacağınızı kesinlikle zannetmiyorum.

Çoğu hosting firması zaten size tek tuşla WordPress admin girişi yapmanız konusunda kolaylık sağlıyor. Bu özellik kullanılarak hızlı bir şekilde giriş yaptıktan sonra kurulu eklentileri inceleyerek daha net bir anlayışa ulaşabilirsiniz. Bahsettiğim gibi muhtemelen bir eklenti ile varsayılan giriş sayfasının değiştirilmiş olduğunu göreceksiniz.

Hosting firmanızın böyle bir özelliği yoksa veya hosting firmanızın özelliği de doğrudan admin sayfasına yönlendirme şeklinde ise bu yöntem ile giriş yapamamanız çok normal. Peki, bu durumda ne yapacağız?

WordPress admin girişi yapamıyorum

Giriş sayfamızın eklenti ile değiştirilmiş olma olasılığı üzerinden bir çözüm bulacağız.

Eklentileri etkisizleştirme

Yöntemimiz şu: sitemizin dosyalarına FTP üzerinden erişebildiğimiz için klasörleri de yeniden adlandırabiliriz. WordPress için zaman zaman kullandığım ve bana fazlasıyla süre kazandıran bir ipucundan bahsedeceğim.
Eğer siteniz herhangi bir sebepten dolayı erişilmez duruma geldiyse ve bunun bir eklentiden kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız bu sorunu tüm eklentileri FTP vasıtasıyla deaktive ederek aşabilirsiniz.

wordpress admin girişi FTPOnline veya offline araçlarla sitenize FTP bağlantısı ile bağlanmanız durumunda resimde gösterdiğime benzer bir ekran göreceksiniz. Burada, wp-content klasörü içerisindeki Plugins klasörünün adını herhangi bir şeye değiştirin. Mesela ben bu tarz durumlarda klasörün orijinal adının başına rastgele bir rakam ekliyorum.

wordpress plugin klasörüKlasörün adı değiştiği için WordPress artık bu dosyaları eklentilerle alakalı olarak görmeyi bırakıyor. Dolayısıyla, bu eklentiler kendiliğinden devre dışı kalmış oluyor. Yani giriş bağlantınızı değiştiren bir eklenti kurulu ise bu yöntem ile otomatik olarak devre dışı kalacaktır. Bu da demek ki, standart WordPress giriş adresi üzerinden yönetici girişinizi yapabileceksiniz.

Aslında farklı bir yazının konusu olsa da  özet bir biçimde Database erişimi sayesinde nasıl WordPress kullanıcı adı ve şifrenizi değiştirebileceğinizden de bahsedeyim. Zira WordPress giriş bağlantısını bilmiyorsanız halihazırda geçerli kullanıcı adı ve şifreyi bilmeme ihtimalinin de yüksek olduğunu varsaydım.

Database (Veritabanı) üzerinden admin hesabı öğrenme & şifre değiştirme
PHPmyadmin ile yönetici şifresi değiştirme

İzlemeniz gereken prosedürü görsel olarak özetlemeye çalıştık.

Böyle bir durumda PHPMyAdmin üzerinden wp-users tablosuna geliyorsunuz. Burada var olan kullanıcı adlarının şifrelerini dilediğiniz gibi değiştirip sonrasında MD5 seçeneğini seçerek giriş yapabilecek duruma gelebilirsiniz. Bu yöntem, yalnızca şifreleri değiştirmek değil, kullanıcı adını değiştirmek için de kullanılabilir.

Bu yazıyı burada bitirmek istiyorum. Aslında, bu yöntemleri uygulamanıza rağmen erişim sağlayamadığınız bir WordPress sitesini tam olarak yedekleyip tamamen yeni bir kurulumda bu yediğinizi geri yüklemenin mümkün olduğu bir yöntem de var. Yorumlar bölümünden veya iletişim sayfasından bu konuda yazmamı istediğinizi belirtirseniz bu yöntemi bir sonraki yazımda detaylı bir şekilde ele alabilirim.

Değerli okurlarım, umarım sitenize giriş yapmayı başarmanıza yardımcı olabilmişimdir. Eğer yazdıklarım faydalı olmadıysa iletişim sayfasından bana mesaj göndererek sorununuzu daha detaylı bir şekilde ele almamızı mümkün kılabilirsiniz teşekkür ederim. 

©2024 WPprohelp.com - Kaynak gösterildiği sürece alıntı yapılabilir.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?