Bu yazımızda en iyi sitemap eklentilerini sunmak istedik. Ancak hızlıca favorim olan sitemap eklentisini söylemem gerekirse size Yoast SEO‘yu öneririm.

Ancak, kapsamlı bir eklenti olduğundan ve tüm sunucularda çalışmama ihtimali olduğundan gelin diğer alternatiflere de değinelim. Çoğu WordPress kurulumunda zaten XML site haritası olarak bilinen “gizli” bir site haritası vardır!

WordPress Sitenize Site Haritası Eklemenin Faydaları

·         Tarama sürelerini iyileştirin: Site Haritaları, arama motorlarının içeriğinizi web sitenizin dahili bağlantılarını takip etmeleri gerekenden daha hızlı taramasına yardımcı olabilir. Modern site haritaları da dinamik olarak güncellenir.

·         Öncelikli içerik: Site haritası etiketleri sayesinde, önemli içeriği web sitenizdeki diğer içeriğe göre önceliklendirebilirsiniz. Örneğin, ana sayfanız 1.0 önceliğe sahipken, terimler sayfanız 0.2 gibi daha düşük bir önceliğe sahip olabilir.

·         Medya içeriği: Bol miktarda resim ve video içeren zengin içerikli web siteleri için, indekslemelerini geliştirmek için ayrı bir site haritası oluşturabilirsiniz.

·         Arama motoru performansını izleyin: Google veya Bing arama motorunuzdan, site haritanızı kullanarak sayfalarınızı ne kadar etkili bir şekilde dizine eklediğinizi hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

* Bilgi Site Haritaları, arama sıralamalarını etkilemez. Bununla birlikte, web sitenizde dizine eklenmemiş sayfalar varsa, bir site haritası arama motorlarına varlıklarını bildirmeye yardımcı olabilir.

XML Site Haritası nedir?

Temel olarak site haritası, sitenizin URL’lerinin listesini içeren, web sitenizin bir haritasıdır. Dizine eklemek istediğiniz içeriğin bir “haritasını” sağlamak, Google ve Yandex gibi arama motorlarının web sitenizi taramasına yardımcı olur. Bu, arama motorları için dahili bağlantıları takip etmek yerine sitenizi dizine eklemenin daha etkili bir yoludur.

Liste bir XML dosyasında saklanır. XML, “Genişletilebilir İşaretleme Dili” anlamına gelir. XML, verileri depolamak ve taşımak için tasarlanmıştır. Hem insan hem de makine tarafından okunabilir.

Ayrıca site haritaları, motor botlarına içeriğiniz hakkında ek bilgiler sağlayan “meta verileri” depolayabilir.

Şimdi bu etiketler arasında depolanan bilgilerin ne anlama geldiklerini biraz daha derinlemesine inceleyelim.

·         <urlset> (gerekli) → Dosyayı kapsüller ve mevcut site haritası protokol standardına başvurur.

·         <url> (gerekli) → Her URL girişi için ana etiket. Kalan etiketler bu etiketin alt öğesidir.

·         <loc> (gerekli) → sayfanın URL’si.

·         <lastmod> (isteğe bağlı) → Dosyanın son değiştirilme tarihi.

·         <changefreq> (isteğe bağlı) → Sayfanın ne sıklıkla değişeceği. Bu değer, arama motorlarına genel bilgi sağlar ve sayfayı ne sıklıkta taradıklarıyla tam olarak ilişkili olmayabilir. Geçerli değerler: “her zaman”, “saatlik”, “günlük”, “haftalık”, “aylık”, “yıllık” veya“asla” olarak belirlenebilir.

·         <priority> (isteğe bağlı) → Bu URL’nin sitenizdeki diğer URL’lere göre önceliğidir. Geçerli değerler “0,0” ile “1,0” arasındadır. Bu değer, sayfalarınızın diğer sitelerdeki sayfalarla nasıl karşılaştırıldığını etkilemez; yalnızca arama motorlarının tarayıcılar için en önemli gördüğünüz sayfaları bilmesini sağlar. Bir sayfanın varsayılan önceliği 0,5’tir.

WordPress için En İyi 5 XML Site Haritası Eklentisi

1. Hepsi Bir Arada SEO Paketi

Tüm zamanların en popüler WordPress eklentilerinden biri!

Hepsi Bir Arada SEO Paketi, WordPress web sitelerini SEO için optimize eder. Yeni başlayanlar için kullanımı kolaydır ve kullanıma hazırdır. Ayrıca gelişmiş özelliklere sahiptir. Bu eklenti, ücretsiz ve premium bir kullanım sunar. 

Eklentinin sayısız özelliği arasında iki site haritası ayarı vardır. İlki, sitenizin sayfaları için normal bir XML site haritasıdır. İkincisi, Google ve Bing’e gönderilebilen resimleriniz için bir XML site haritasıdır.

2. Yoast SEO – Editörün Seçimi

Dünyadaki sayılı SEO eklentisi!

Hepsi Bir Arada SEO Paketi gibi, Yoast SEO da WordPress için hepsi bir arada SEO çözümüdür. Yoast, dünyadaki en popüler web sitelerinden bazıları ve benzer şekilde küçük işletmeler tarafından kullanılmaktadır.

Eklentinin birçok özelliği arasında bir XML Site Haritası bulunur.Site haritasını etkinleştirme ve devre dışı bırakma seçeneğiniz vardır.

3. Google XML Site Haritaları

Web sitenize bir SEO eklentisi yüklemek ve yapılandırmak istemiyorsanız, Google XML Site Haritaları eklentisi harika bir bağımsız çözümdür.

Eklenti 9 yıl içinde geliştirildi ve WordPress deposundaki en iyi eklentilerden biri olarak derecelendirildi. Arama motorları için eksiksiz bir XML site haritası sağlar. Sitenizi bozmaz, yavaşlatmaz veya diğer eklentilerle çakışmaz. Site haritasını Bing ve diğer herhangi bir arama motoruna da gönderebilirsiniz.

4. BestWebSoft’tan Google Site Haritası

Google Site Haritası eklentisi, WordPress web siteniz için otomatik olarak bir XML site haritası oluşturur ve arama motorlarının blogunuzu indekslemesine yardımcı olur. Eklenti, web tarayıcılarının web sitenizin yapısını daha etkili bir şekilde çıkarmasına yardımcı olur.

Eklenti, varsayılan WordPress sayfalarının yanı sıra özel URL’leri de destekler. Sunucunuza, WordPress kurulumunuzun bir parçası olmayan özel dosyalar yüklediyseniz, bu idealdir.

5. Simple WpSitemap

Simple Wp Site Haritası, hem XML hem de HTML site haritası oluşturan bir site haritası eklentisidir. Her iki site haritası da bir gönderi veya sayfa yayınladığınızda otomatik olarak güncellenir. Bu, her zaman güncel oldukları ve eklentiyi yalnızca bir kez kurmanız ve etkinleştirmeniz gerektiği anlamına gelir. Basit Wp, site haritalarına orijinal WordPress sitenizin parçası olmayan sayfalar ekleme seçeneğini de destekler. Örneğin, küçük bir HTML dosyası oluşturup sunucunuza yüklerseniz ve bunun onlara dahil edilmesini istiyorsanız, bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca dahil edilmesini istemediğiniz sayfaları da engelleyebilirsiniz.

.

XML Site Haritanızı Google ve Bing’e Nasıl Gönderirsiniz?

Google Gönderimi: 

Öncelikle, bir Google Web Yöneticisi Hesabına ihtiyacınız olacak. Henüz bir tane oluşturmadıysanız, hemen oluşturun. Kaydolduktan sonra, sol taraftaki sütunda, Site Haritaları menü bağlantısını tıklayın. “Yeni bir site haritası ekle” kutusuna site haritanızın URL’sini girin ve “gönder”butonuna basın.

Site haritanızı göndererek, Google size bir dizi faydalı istatistik sağlayacaktır. Şunları izleyebileceksiniz: 

·        Dizine Eklenmiş URL’ler ve Görseller

·        Arama Analizi

·        Tarama Hataları

Bing Gönderimi:

Web yöneticilerinin genellikle gözden kaçırdığı bir görev, site haritalarını Bing’e göndermektir! Evet, Google web’i yönetir, ancak Bing, tüm Microsoft ürünlerinde varsayılan aramadır! Yani bu çabaya fazlasıyla değer. Bing’in kendi web yöneticisi paneli vardır. Kontrol panelinde, “Sitemi Yapılandır” a gidin ve “Site Haritaları”nı tıklayın. Tam site haritası URL’nizi sayfanın üst kısmındaki forma girin ve gönderin.

Site Haritanızı En Kısa Zamanda Oluşturun! 

Bir XML site haritası, SEO ve SEM çabaları konusunda ciddi olan her WordPress kullanıcısı için bir zorunluluktur. Daha iyi sıralamayı garanti etmese deBing ve Google gibi arama motorlarının web sitenizi taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olabilir. Kurulumu çok kolay olduğu için en kısa sürede bir tane oluşturabilirsiniz.

©2024 WPprohelp.com - Kaynak gösterildiği sürece alıntı yapılabilir.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?