Bu yazımızda sizlere WordPress için derlediğimiz en iyi İnstagram eklentilerini sunacağız.  Bu eklentilerden çoğu ücretsizdir ve derhal kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun yanında çok güçlü birkaç ücretli eklentiyi de listemize dahil ettik. Keyifli okumalar.

Neden İnstagram eklentisi kullanmalısınız?

Web sitenize İnstagram ile ilgili eklenti kurmanız size günümüzde oldukça popüler olan bu platformda görünürlük kazandıracağından kesinlikle kârlı bir iş olacaktır.

Yazımızda aşağıdaki başlıklara değindik. Bağlantılara tıkladığınızda sayfaın ilgili bölümüne yönlendirileceksiniz.

Sunduğumuz eklentilerin bir kısmı İnstagram’daki bir içeriği veya çeşitli İnstagram hesaplarını sitenize gömülü olarak kullanabilmenizi sağlamaktadır. Bir diğer İnstagram eklenti çeşidi ise sayfanızın İnstagram’da nasıl paylaşılacağını düzenleyen eklentilerden oluşmaktadır.

İnstagram platformunun görsel odaklı yapısından dolayı yalnızca yazılan kodun gerekli işlemi yapması yeterli olmamakta, sunulan eklentilerin aynı zamanda göze de hitap etmesi gerekmektedir. 

Bu doğrultuda, listede yer verdiğimiz tüm eklentilerin yalnızca sizi İnstagram’da tanıtacağını değil aynı zamanda kullanıcılarınızın sayfanızla etkileşime geçme biçimini de olumlu anlamda etkileyeceğini düşünüyoruz. Elbette, bu arama motorları tarafından fazlasıyla önem gören bir unsurdur. Yani, Google Yandex Bing ve benzeri arama motorları kullanıcıların sayfanızda geçirdiği vakti, sayfada incelediği bölümleri vb. takip ettiğin için yüksek görsel kaliteye sahip sayfalar arama motorlarındaki performansınızı arttıracaktır.

Şimdi gelelim eklentilerimize…  Öncelikle ücretsiz olan eklentileri listelemeye başlayalım.

WordPress İnstagram Ekleme

Meks Easy – İnstagram Sayfanızı Bileşenler’de Gösterin

Meks Easy Instagram Widget – Bileşen Eklentisi

Eğer “İnstagram eklentisi” kavramından beklediğiniz, İnstagram sayfanızı sitenizin sağ veya sol bölümünde sergileme olanağı ise, bu eklenti aradığınızın ta kendisi.

wordpress İnstagram widget eklentisi

Meks Easy – Backend. Detaylı ayarları yapabileceğiniz bileşen öğesi.

Bu eklenti, yazının kalanında bahsettiğimiz sayfa veya yazı içerisine İnstagram gönderisi veya hesap beslemesi gömme işine yarayan eklentilerden daha farklı.

WordPress Siteye İnstagram Ekleme

WordPress’in widget / bileşen özelliği ile uyumlu çalışan bir İnstagram eklentisi kullanmak istesem, aradığım tam olarak bu eklenti olurdu. Zira bu eklentinin yaptığı tam olarak bu.

WordPress İnstagram Bileşeni

Bunu yapmanızın size ne gibi faydaları olabilir, gelin bundan bahsedelim. Öncelikle İnstagram takipçi sayınızı arttırmanız bu sayede mümkün olacaktır. Zira yazılarınıza veya sayfalarınıza gelen kullanıcılar sitenizin sağ veya sol bölümünde İnstagram hesabınızın varlığından haberdar olmuş olacak. Bu ne demek, bu şu demek: sitemize belki Google’dan gelmiş ve gerekli bilgi aldıktan sonra bir daha dönmeyecek bir kullanıcı belki de Instagram hesabını da son Paylaştığınız 2-3 resimdeki dikkat çekici bir unsur sayesinde sürekli bir takipçiye dönüştüreceksiniz.

Özellikle topluluk, lifestylegibi nişler ile uğraşan bloggerların fazlasıyla işine yarayacağını düşünüyorum. Bunun yanında kurumsal firmalar da yine bence bu eklentiden faydalanabilirler.

Smash Balloon Instagram Feed: İnstagram Gönderilerini sitenize gömün

wordpress instagram eklentisi

Smash Balloon Instagram Feed Eklentisi

Bu eklenti sayesinde dilediğiniz kadar İnstagram içeriğini sitenizde barındırabilirsiniz. Mesela bir futbolcunun İnstagram paylaşımını screenshot alarak sitenize koymak yerine bu kişinin paylaşımını doğrudan web sitenize gömebilirsiniz. Bu demektir ki, kullanıcıların sayfanızı terk etmeden gönderi ile etkileşmesine olanak sunabilirsiniz.
Diğer yandan bu eklentinin olumlu özelliklerinden biri de gelişmiş ayarları sayesinde sayfanıza gömdüğünüz İnstagram gönderisini format açısından da değiştirme şansınız olmasıdır. Sayfanız için nasıl bir stil uyumluysa onu kullanmakta özgürsünüz.

Eklentinin içerisindeki hazır kodlar sayesinde farklı işlemler yapabilirsiniz, mesela CSS düzenlemesine gitmeden de görsel farklar yaratmak buna örnek olarak verilebilir.

WD İnstagram Feed: Çok amaçlı + Hashtagh gömme işlevi

10Web – WD İnstagram Feed

Bu eklentiyi listemize alma sebebimiz kullanımının oldukça basit olmasıdır. Temel olarak bu uygulamanın yaptığı, dilediğiniz sayıda İnstagram beslemesini yani İnstagram hesap akışını belirli bir efekt veya mesaj ile birlikte sitenize yerleştirebilirebilmeniz. Hashtag’ler de (#) bu eklenti ile kullanılabilir. Tüm bunlar herhangi bir ücret ödemeden yapılabiliyor. Eğer eklentinin ücretli versiyonunu kullanmak isterseniz kazanacağınız yetiler arasında şunlar geliyor:

  • İnstagram beslemesinin altındaki yorumları da görüntüleyebilme.
  • Farklı geçiş efektleri
  • Farklı görsel yerleşim şekilleri.
wordpress İnstagram hesabı gömme eklentisi

Frontend: Social Feed – İnstagram Galeri eklentisi

Sitenize İnstagram galerisi ekleme

Social Feed – İnstagram Galeri eklentisi

Eğer Instagram hesabınızdaki fotoğrafları web sitenizde göz alıcı bir şekilde paylaşmak istiyorsanız bu eklentiyi kullanmanız kesinlikle önerilir. Son derece basit ve işe yarıyor.

QuadLayers tarafından geliştirilen bu eklenti aslında  herhangi bir İnstagram hesabındaki tüm fotoğrafların bir web sitesinde görüntülenmesini sağlamak üzerine tasarlanmış. Tabii zamanla kullanıcılardan gelen geri bildirim üzerine geliştirici olan Karan Singh isimli developer bazı değişikliklere gitmiş ancak biz bu eklentiyi temel fonksiyonu olan şeyi doğru yaptığı için listemize dahil ettik.

Siteye İnstagram Slider’ı ekleme

Instagram Slider ve Carousel

Yukarıda bahsettiğimiz eklentiye oldukça benzeyen bu eklentide bir de Carousel tabir edilen ki Türkçesi “Atlıkarınca” oluyor farklı bir görüntüleme tipi de dahil edilmiş durumda. Bu eklentinin güzel yanı sliderda ok tuşlarına basarak hareket edebilmeniz.

İnstagram Galeri eklentisine göre biraz daha karışık olsa da geçiş efektlerinin daha profesyonel durması açısından ben bu eklentiyi kurmanızı öneriyorum.

WordPress İnstagram Paylaşım Eklentisi

Sosyal Medya Paylaşım Butonu Ekleme

Sosyal Medya Paylaşım Butonları Eklentisi

Bu da yine yazımızın diğer bölümlerinde bahsettiğimiz Galeri veya içerik gömme eklentilerinden daha farklı nitelikte bir eklenti. Yaptığı iş şudur: genel olarak yazılarınızın içine Facebook Like Instagram paylaşım butonlara ekleyebilmenize olanak verir.

WordPress İnstagram Paylaş Eklentisi

Peki, nasıl işinize yarayacak? İçeriğinizin daha fazla paylaşılması sosyal medyada popülerlik yakalama şansınızı arttıracaktır. Sosyal medyadan İnstagram veya Facebook hesabınızı bulan kullanıcılar web sitenizi de ziyaret ederek Belki de uzun vadede takipçiniz haline gelecektir.

wp için en iyi instagram eklentisi

Instagram Shop Feed for Woocommerce eklentisi (backend).

En Kapsamlı Eklenti: Canlı İnstagram Feed’leri – Woocommerce uyumlu

E-Ticaret için Harika bir Eklenti: Instagram Shop Feed for Woocommerce – 39 $

Bu aslında bayağı spesifik bir eklenti. Mesela, tam verim alabilmeniz için Woocommerce’in WordPress kurulumuza dahil olması gerekli.

Bu eklentinin E-ticaret yapan kişiler için bulunmaz bir nimet olduğunu söyleyebilirim.

Premium bir eklenti olan bu yazılım dilediğiniz Instagram feed’lerini gerçek zamanlı olarak WordPress sitenizde görüntüleyebilmenizi sağlıyor.

Dâhiyane fikir.

Bu, ne yaptığını bilen birkaç firma tarafından şöyle kullanılmış: sattıkları ürünlere ait, kullanıcıların çekip İnstagram’a yüklediği fotoğrafları gerçek zamanlı olarak sitelerinde yayınlıyorlar (tabii belli hashtagler altında).

Dropshipping için:

Bu fotoğrafların sizin ürününüze ait olmasına da gerek yok. Dropshipping yapıyorsanız, “sosyal kanıt” (social proof) için bu eklenti birebir. Zira gerçek hayatta ürünün nasıl durduğunu gerçek kullanıcılardan daha iyi kim kanıtlayabilir ki potansiyel müşterilerinize?

Kullanıcı çekmek / reklam geliri için:
Aslında bana sorarsanız bu WooCommerce ile kullanılmasına da gerek yok. Herhangi bir hashtag feed’ini gerçek zamanlı olarak web sitenize barındırabiliyorsanız, bu belirli sayıda kullanıcı çekmenizin de yolunu açabilir. Mesela, düşünsenize enteresan bir hashtag buldunuz, Faydalı bilgiler paylaşılıyor veya gerçekten güzel komedi dönüyor… Ve siz buradaki görselleri sitenize teker teker yüklemek ve makaleyi her gün güncellemek yerine sadece İnstagram feed’ini olduğu gibi sayfanıza gömüyorsunuz ve kullanıcılarınız da  kolay bir şekilde siteniz üzerinden bu ilgi çekici içeriye erişiyor.

SEO / Trafik için:
Bu tarz ilgi çekici sayfalar genellikle insanların birbiriyle paylaşabileceği niteliklere de sahip oluyor. Bu da şu demek, insanlar sitenizi “sağda solda” sitelerde, forumlarda paylaşacak, WhatsApp’tan birbirlerine gönderecek veya Facebook gruplarında belki de sizin bir iki yorumla paylaştığınız feed’leri sitenizin URL’i ile birlikte ilgi görecek. Özetle bu eklentinin Premium olmasına rağmen bu lisede yer alma sebebi size sağlayabildiği olanakların çok geniş olması.

Paylaştığımız eklentilerden memnun kaldığınız umuyoruz, listeye eklemek İstediğiniz bir eklenti varsa onu da inceleyip dahil etmekten memnun oluruz. Diğer yandan listelediğimiz eklentilerle alakalı söyleyecek bir şeyiniz varsa bunu yorumlardan veya iletişim sayfasından bize iletirseniz sizin de şahsi yorumlarınıza sitemize yer vermekten  memnuniyet duyarız. 

 

©2020 WPprohelp.com - Kaynak gösterildiği sürece alıntı yapılabilir.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?