Etkin bir yorum bölümü, blog yayınlarınıza gerçek bir değer katabilir ve WordPress, önceden yapılandırılmış yerleşik bir sistemle, gelen bu yorumları kabul etmeyi kolaylaştırır. Ancak default sistem işinize uygun mu? Bu makalede, mevcut WordPress yorum sistemini geliştirebilecek veya değiştirebilecek faydalı yorum eklentilerini paylaşacağız.

Pek çok blog yazarı, blog yorumları gibi herkesin görebileceği katılım ölçütlerini yani “içerik doğrulaması”nı sitesinde barındırmak ister.

Yine de, blog yorumları sadece bir gösteriş ölçütü olmaktan uzaktır. Yorum sistemi, en eski günlerinden beri WordPressin ayrılmaz bir parçası olmuştur – ve bunun iyi bir nedeni vardır. Yorumlar, site sahiplerinin okuyucularıyla etkileşim kurması için ideal bir yoldur.

Yorum yapanlar genellikle belirli bir konuyu daha derinden incelediğinden veya alternatif bir bakış açısı sağladığından, içeriğin gelişmesine de katkı sağlar. Aslında (içeriğin türüne bağlı olarak), pek çok kişinin, içeriğin kendisi kadar yorumlar bölümünü okumaktan zevk aldığını göreceksiniz. Bu, en çok diğer okuyucuların fikirlerinin bir durum hakkında farklı bakış açıları sunabildiği haber makalelerinde dikkat çekicidir.

Bununla birlikte, blogunuzun çok sayıda yorum almasını istiyorsanız, web sitenizde doğru altyapıya ihtiyacınız var. Bu makalede, siteniz için en iyi seçimin hangisi olduğunu görmek için en iyi yedi WordPress yorum sistemini karşılaştıracağız.

Varsayılan WordPress Yorumları (Yerel / Native)

WordPress çekirdeği yerleşik bir yorumlama sistemiyle birlikte gönderildiği için, WordPress kullanıcılarının bloglarındaki yorumları kabul etmek için bir eklentiye ihtiyaçları yoktur.

Yerel WordPress yorumlama sistemi, kuşkusuz nispeten basittir, ancak yine de işinizi görür. Pek çok blogda kullanımda olduğunu söyleyebiliriz. – muhtemelen herhangi bir yeni WordPress kurulumunda önceden yapılandırılmış ve önceden etkinleştirilmiş olduğu için –  kullanımı ücretsizdir. Başka bir deyişle, onu kullanmak için hiçbir şey yapmanız gerekmez.

Yerel WordPress yorum sisteminin en büyük avantajı, ön yüz kullanılabilirliğidir. Yorum bırakmak için ziyaretçilerin yalnızca adlarını ve e-posta adreslerini ve isteğe bağlı olarak web sitelerinin URL’sini bırakmaları gerekmektedir. 

Bununla birlikte, on yıldan fazla bir süredir neredeyse hiç geliştirilmemiş olan yerel WordPress yorum sistemini kullanmanın birçok dezavantajı vardır. Yorum yapan kullanıcılar yanıt bildirimleri almazlar, kullanıcı geri bildirimleri için destek yoktur (olumlu, olumsuz gibi) ve sosyal medya entegrasyonundan yoksundur. Ayrıca, birçok WordPress kullanıcısının size söyleyeceği gibi, spam problemi vardır.

WordPress yorumlama sisteminin basitliğini seviyorsanız, ancak zayıf noktalarını sinir bozucu buluyorsanız, size iyi haberlerim var: Yerel sistemin işlevselliğini yükselten ve genişleten pek çok eklenti var – hadi araştıralım .

Disqus Yorum Sistemi

Disqus, dünyadaki en popüler yorumlama sistemlerinden biri olan,  bir yorum platformudur. Harici olarak WordPress ile çalışır (Disqus API kullanarak), bu nedenle Blogger, Tumblr, Squarespace ve benzeri diğer site ve sistemlerde de kullanılabilir.

En zengin özelliklere sahip mevcut yorumlama sistemlerinden biridir ve birçok önemli alanda yerel WordPress yorum sisteminden bir adım öteye geçmenizi sağlar.

Estetik açıdan daha hoşa giden yorum sistemlerinden biridir. Yuvalanmış yorumları, sosyal oturum açma ve yanıt bildirimlerini desteklemesi sayesinde, ziyaretçiler yanıtları e-posta yoluyla yanıtlayabilir, böylece diğer kullanıcılarla etkileşimde bulunma şansına sahip olurlar. Ziyaretçiler ayrıca yorumlarında görseller ve videolar gibi zengin medya kullanabilirler.

Ziyaretçiler, Disqus hesapları aracılığıyla da yorum yapabilirler;  Disqus kullanıcıları diğer kullanıcıları “takip edebilir” ve diğer bloglardaki yorumlar da dahil olmak üzere yorum geçmişlerini görüntüleyebilir. Bu, benzer düşünen kullanıcıların diğer değerli kaynaklara rastlaması için harika bir yoldur ve bazı insanlar blogunuzu bu şekilde bulabilir.

wpDiscuz

Yerel WordPress eklentisi wpDiscuz, Disqus gibi bir şeyle elde edeceğiniz işlevselliğin çoğunu tek pakette size sunmaya çalışır. 50.000’den fazla indirme ve 5 üzerinden 4,8 puanla WordPress eklenti dizinindeki en iyi eklentilerden biri olduğunu kanıtlamıştır.

Sezgisel bir kullanıcı arayüzü, iç içe geçmiş yorumlar ve çoklu yorum sıralama yöntemleri (en yeni, en eski ve en çok oylanan) ile bir yorum eklentisinden bekleyeceğiniz tüm standart işlevlerle donatılmıştır.

Thrive Comments

Thrive Comments, yerel WordPress yorum sistemini kendi arayüzüyle tamamen değiştiren, kendi kendine barındırılan birinci sınıf bir WordPress yorum eklentisidir.

Hem ön yüzde hem de arka planda bir dizi iyileştirme ile birlikte gelmektedir;  ön yüz güzellikleriyle başlayalım.

Öncelikle, Thrive Comments, Reddit’te gördüğünüz gibi ziyaretçilerin yorumlara olumlu oylama ve olumsuz oylama seçeneği ekler. Bu olumlu oylara dayanarak, en üstte “en iyi” yorumları öne çıkarmayı seçebilir veya hatta manuel olarak bir yorumu öne çıkarabilirsiniz.

Kullanıcıları yorum yapmaya teşvik etmek için oyunlaştırma rozetleri atayabilirsiniz, böylece aktif yorumcular özel olarak tanınır ve zincir halinde yanıtlar, kullanıcıların belirli yorumlarla etkileşime girmesini kolaylaştırır.

Thrive Comments ayrıca, arka plana kendi özel denetleme alanını ekleyerek, işinizi hızlandırmak için onlarca klavye kısayolunu sunmanın yanı sıra yorumları denetlemenin daha güzel bir yolunu sunar.

ReplyBox

ReplyBox, Delicious Brains’in geliştiricisi Ashley Rich’in (bir dizi harika WordPress aracı yapan) ilginç ve yeni bir WordPress yorum sistemidir.

ReplyBox platformdan bağımsız olsa da, WordPress.org’daki özel entegrasyon eklentisi sayesinde WordPress ile kurulumu çok kolaydır.

Disqus gibi, barındırılan bir yorum platformudur, yani yorumlarınız ReplyBox’ın sunucularında yayınlanır. Bununla birlikte ReplyBox, yorumlarınızı WordPress sitenizle senkronize eder, böylece kilitlenme olmaz ve ayrıca mevcut WordPress yorumlarını ReplyBox’a aktarabilirsiniz. Yani, istediğiniz zaman ReplyBox’ı kullanmayı bırakabilirsiniz ve yorumlarınızı kaybetmezsiniz.

ReplyBox ile ilgili en benzersiz şey, gizliliğe odaklanmasıdır. Disqus’un aksine, ReplyBox kullanıcılarınızdan para kazanmaz, bu da kullanıcılarınızı takip etmesine gerek olmadığı anlamına gelir (Unutmayın, Disqus’un eleştirilerinden biri, kullanıcılarınızı izlemesi ve bu profil verilerini satmasıdır).

Replyable/Postmatic

Replyable ve Postmatic, aynı WordPress geliştiricisinden iki benzer yorumlama çözümüdür. Replyable, WordPress.org’da listelenip yalnızca yorumlara odaklanırken, Postmatic Replyable’daki her şeyi ve daha fazla e-posta pazarlama özelliği sunan premium bir çözümdür.

İlk önce Replyable’ın ne yaptığını inceleyelim, çünkü e-postayı getirerek yorumlar bölümünüze katılımı artırmak için gerçekten benzersiz bir yol sunmaktadır.

Replyable, temel düzeyde, diğer yorum eklentilerinin çoğundan çok daha akıllı bir şekilde “E-posta yoluyla yorumlara abone ol” işlevini sunmaktadır.

Postmatic ise , Replyable daki işlevlerin yanı sıra e posta abone widgetları, en son gönderilerinizin otomatik özetleri de dahil olmak üzere haber gönderme yeteneği, para kazanma seçeceği gibi ek özelliklere sahiptir.

Jetpack Comments

Jetpack, tüm WordPress eklentileri arasında tartışmasız en geniş kapsamlı işlevselliği sunmaktadır. Bu karmaşık özellikler ve işlevler paketine, Jetpack’in kendi yorum modülü olan Jetpack Comments dahildir.

Listedeki diğer eklentilerin çoğunun aksine, Jetpack Comments kendi başına bir yorumlama sistemi değil – yerel yorum sisteminin bir yükseltmesidir. Bununla birlikte, sonuç olarak Jetpack, tüm güçlü noktalarını korurken, yerel sistemin en belirgin eksikliklerine de çözüm sunmaktadır.Bu, Jetpack Yorumları için geniş bir kullanıcı tabanı oluşturarak, onu en iyi WordPress yorumlama sistemlerini çevreleyen konuşmaların değerli bir parçası haline getirmektedir.

CommentLuv

CommentLuv, bağımsız bir yorum eklentisi yerine yerel WordPress yorum sistemine özel bir özellik yükseltmesidir.

Yorum yapmak için teşvik edici bir yaklaşım sunmaktadır. Bir yorumcu, yorum bölümünün isteğe bağlı web sitesi alanını doldurduğunda, CommentLuv otomatik olarak en son blog gönderisine başlıklı bir bağlantı eklemektedir.

Ayrıca daha fazla teşvik sağlayarak e-posta listenizi büyütmek için CommentLuv kullanabilirsiniz. Örneğin, kayıtlı kullanıcıların hangi gönderiye bağlanmak istediklerini seçmelerine izin verebilir veya bağlantılarını takip etmeyi önerebilirsiniz.

Son düşünceler

Bahsettiğimiz her yorum sisteminin artıları ve eksileri vardır. Bu, doğrudan bir “en iyi” yorum sistemi seçmemizi imkansız hale getirmektedir.

WordPress konusunda nispeten deneyimsizseniz ve yorumlarınızı en az sorun veya konfigürasyonla çalıştırmak istiyorsanız, yerel yorumlama sistemi tamamen yeterlidir. 

Jetpack, Replyable veya CommentLuv gibi eklentilerle yerel sistemin işlevlerini de geliştirebilirsiniz. Veya daha büyük bir revizyon için Thrive Comments veya wpDiscuz’u düşünebilirsiniz.

Yorumları harici bir sisteme aktarmayı tercih ediyorsanız (ve sunucunuzdaki yükü azaltmayı) tercih ediyorsanız, mutlaka en yüksek işlevsellik için Disqus veya işlevselliğin derinliğinden çok gizliliğe ve performansa değer veriyorsanız ReplyBox’ı tercih etmelisiniz.

Tavsiyemiz: Her sistemin güçlü ve zayıf yönlerini tartın, özelliklerin sitenizin ihtiyaçlarına nasıl uyduğunu düşünün ve ardından kararınızı verin. Şu anda memnun olmadığınız bir yorumlama sistemi kullanıyorsanız, mevcut sisteminizin nerede yetersiz kaldığını analiz edin ve ardından en bariz sorunları ele alan bir sistem seçin.

©2024 WPprohelp.com - Kaynak gösterildiği sürece alıntı yapılabilir.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?