İyi bir istatistik eklentisiyle sitenizde neler olduğunu takip edebilir, bu bilgiyi kazancınızı artırmak veya ziyaretçi memnuniyetinizi artırmak için kullanabilirsiniz. Kim ziyaretçilerine en beğendikleri türde içerik sunmak istemez ki?

Web sitenizde neler olduğunu ne kadar biliyorsunuz? Ya en popüler paylaşımlarınızın hangileri olduğunu? Peki en çok hangi yazarların okunduğunu?

Ben site editörlerinden Hakan Yıldırım. 10 yıldır WordPress ile haşır neşirim ve en beğendiğim istatistik eklentilerini sizinle paylaşmak istiyorum.

Bilgi güçtür, sitenize ait daha önce farkertmediğiniz birçok bilgiye erişmeye hazır mısınız?

Bu yazımızda, herhangi bir kod girmenize gerek kalmadan güçlü içgörüler elde edebileceğiniz araçları ele alacağız.

Analytify

Analytify , WordPress panonuzun içine anlaşılması kolay Google Analytics raporları ekleyerek bu sorunu gidermenize yardımcı olur.

Evet – Analytify ile, web sitenizde neler olduğunu anlamak için artık Google Analytics’te doktora yapmanıza gerek yok.

Şu şekilde çalışır:

Eklentiyi yükler ve etkinleştirirsiniz. Ardından, genel istatistiklerinizi doğrudan kontrol panelinizden görüntüleyebilirsiniz. Oturumlarınızı, benzersiz ziyaretçilerinizi, sayfa görüntülemelerini, hemen çıkma oranını, sitede geçirilen ortalama süreyi ve daha fazlasını hızlı bir şekilde görün.

Analytify bir adım daha ileri gider. Ayrıca gönderiler, sayfalar ve özel gönderi türleri için ayrı ayrı istatistikler ekler. Örneğin tek bir gönderiye tıklayabilir veya Google Analytics verilerini görüntüleyebilirsiniz. Üstelik hepsi WordPress kontrol panelinizden çıkmadan!

Ayrıca hangi sosyal ağların sitenizin tamamı için en fazla trafiği oluşturduğunu üstüne bir de içeriklerini hızlı bir şekilde takip edebilirsiniz. Tamamen ücretsizdir.

MonsterInsights’tan Google Analytics

Daha önce Yoast tarafından geliştirilen Syed Balkhi’nin MonsterInsights, bu Google Analytics eklentisini 2016’da satın aldı. Her iki şirket de WordPress topluluğunun temel taşlarını oluşturuyor, bu yüzden herhangi bir düşüş olmaması şaşırtıcı değil.

Analytify gibi, Google Analytics by MonsterInsights , Google Analytics grafiklerini ve istatistiklerini WordPress panonuza getirir. Ve yine Analytify gibi, hem ücretsiz hem de premium sürümlerde gelir. Önce ücretsiz sürümle ne elde edeceğinizi tartışacağım ve ardından size premium olmak isteyebileceğiniz bazı nedenler vereceğim.

İlk olarak, ücretsiz sürüm, eşzamansız Google Analytics kodunu eklemenize yardımcı olarak Google Analytics izlemeyi gerçekten kurmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, belirli kullanıcı rollerinin Google Analytics raporlarında görünmemesini de sağlar; bu, kendi ziyaretlerinizin istatistiklerinizi bozmamasını sağlamak için harikadır.

Doğru istatistikleri aldıktan sonra, oturumlar ve hemen çıkma oranı gibi temel istatistikleri görüntüleyebilirsiniz. Yalnızca genel istatistikleri aldığınızı unutmayın; Analytify’da olduğu gibi tek tek içerik parçalarıyla ilgili istatistik yoktur.

Fiyat : Ücretsiz versiyon.  Premium sürüm, site sınırlarına ve özelliklerine bağlı olarak yıllık 99.50 ABD Doları ile 399.50 ABD Doları arasında değişir.

Jetpack

Size daha iyi sosyal paylaşım, yorum yapma, güvenlik, yedeklemeler ve daha fazlası gibi bir dizi özellik sunar.

Ancak bu listedeki diğer eklentilerin aksine, yalnızca Google Analytics’i entegre etmenize yardımcı olmaz .

Jetpack’in ücretsiz sürümünde, WordPress.com istatistiklerine erişebilirsiniz. Bu, trafiği, yönlendirenleri, giden tıklamaları ve en çok görüntülenen içeriğinizi hızlı bir şekilde görüntüleyebileceğiniz bir gösterge tablosu içi raporunuz olacağı anlamına gelir.

Ayrı ayrı gönderiler veya sayfalar için trafiği de görüntüleyebilirsiniz.

Ve tüm veri güncellemeleri neredeyse gerçek zamanlı olarak – kendi deneyimimce yalnızca bir dakikalık gecikme var.

WordPress.com istatistikleri, sitenizin nasıl performans gösterdiğine dair çok temel bir genel bakış için iyi olsa da, Google Analytics tarafından sunulan daha ayrıntılı birçok bilgiyi kaçıracaksınız. Örneğin, her ikisi de önemli metrikler olan hemen çıkma oranlarını veya sayfadaki ortalama süreyi göremezsiniz.

Ancak Jetpack Professional’a yükseltirseniz, bu bilgileri de getirmek için Google Analytics hesabınızı bağlayabilirsiniz.

Clicky Analytics

Clicky , Google Analytics’e bir alternatiftir.

Clicky ile şunları izleyebilirsiniz:

  • Ziyaretçi
  • Hareketler
  • Sitede geçirilen ortalama süre
  • Ortalama eylemler
  • Çıkma Oranı
  • Kampanyalar
  • Giden bağlantılar
  • Ve çok daha fazlası.

Ortalama bir blog yazarı için, Google Analytics kadar çok veriyi çok daha anlaşılır bir biçimde sunar.

Ayrıca, Clicky aslında site istatistiklerinde Google Analytics’ten daha doğru zaman sunar. Google Analytics, yalnızca bir ziyaretçi sonraki sayfayı tıklarsa site verilerinde zaman alır; bu, hemen geri dönen kullanıcılar için doğru olmayacağı anlamına gelir.

Clicky, kullanıcılar aynı sayfadayken bile sunucusuna periyodik olarak ping atıyor. Bu, bir ziyaretçi ikinci bir sayfayı ziyaret etmeden ayrılsa bile site verilerinde zaman kazanabileceğiniz anlamına gelir.

Tek tek yayınlara / sayfalara istatistik eklemek gibi süslü bir şey yapmaz, ancak tam Clicky kontrol panelinizi doğrudan WordPress içinde görüntüleyebilirsiniz.

Clicky’nin tek dezavantajı, Google Analytics ile aynı düzeyde izleme elde etmek için ücretli planlardan birine gitmeniz gerektiğidir. Ücretsiz plan, yalnızca 3.000 ziyareti izlemenize izin verir ve giden bağlantı izleme, hedef izleme ve daha fazlası gibi önemli özelliklerden yoksundur.

Hangi WordPress analiz eklentisini seçmelisiniz?

Ancak, sadece gönderilerinizden hangisinin en popüler olduğunu görmek istiyorsanız, muhtemelen özel boyutlar veya WooCommerce takibi sağlayan bir eklentiye ihtiyacınız yoktur.

En ayrıntılı gösterge tablosu içi analiz raporlarını istiyorsanız, Analytify  veya MonsterInsights ile gitmelisiniz . Bir e-ticaret mağazası işletiyorsanız, bu ilgili eklentilerin premium sürümlerini kullanmalısınız.

Son olarak, Google Analytics dışında bir şey denemek istiyorsanız, Clicky veya Jetpack ile gidin.

©2024 WPprohelp.com - Kaynak gösterildiği sürece alıntı yapılabilir.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?