Siteniz için faydalı olacağına inandığımız 18 WordPress eklentisini listeledik.

Eklenti İsmiEklentinin Türü
Ninja FormsForm / İletişim Formu
ElementorSayfa İnşa Aracı
WooCommerceE-Ticaret
TablePressTablolar
Envira GalerisiGaleri / Görseller
Smart Slider 3Slaytlar
Yoast SEOSEO Aracı
RedirectionBağlantı Yönlendirme
Pretty LinksAffiliate / Bağlantı
Broken Link CheckerKırılmış Link Tespiti
Really Simple SSLSSL Sertifikası
Wordfence SecurityGüvenlik
UpdraftPlusYedekleme
SmushGörsel Optimizasyonu
Google AuthenticatorGüvenlik / 2FA
Advanced Custom FieldsÖzelleştirme
Code SnippetsÖzelleştirme
Head, Footer and Post InjectionsTakip Kodu Ekleme

WordPress sitenize her türlü yararlı işlevselliği ekleyen harika ücretsiz WordPress eklentileri bulabilirsiniz. Bu tür eklentiler, daha iyi içerik oluşturmanıza, sitenizi daha iyi bir şekilde pazarlamanıza yardımcı olabilir.

Bu eklentileri dört geniş kategoriye ayıracağız. 

İçerik Oluşturmak İçin En İyi Ücretsiz WordPress Eklentileri

İster bir iletişim formu oluşturmak, ister daha güzel sayfalar oluşturmak veya WordPress sitenize e-Ticaret işlevi eklemek istiyorsanız, bu eklentiler yardımcı olabilir.

Ninja Forms

Her web sitesinin bir iletişim sayfasına ihtiyacı vardır bu konuda Ninja Forms bulabileceğiniz en iyi ücretsiz seçeneklerden biridir. Muhtemelen bir milyondan fazla web sitesinde etkin olarak kullanılıyor.

Yeni başlayanlar için uygun bir sürükle bırak arayüzüne ve AJAX form gönderimine sahiptir, böylece kullanıcılar bir sayfayı yeniden yüklemeden form gönderebilirler.

Ve eğer ücretsiz çekirdek sürümüyle sınırlı hissederseniz, Ninja Forms’un premium uzantısıyla işlevselliği arttırabilirsiniz. 

Elementor

Elementor, sürükle ve bırak yöntemiyle sayfa oluştur. Bu sayede tek bir satır dahi kod bilmenize gerek kalmadan karmaşık görünen sayfalar tasarlamanıza olanak sağlar. 

Elementor yalnızca 2016 yılında piyasaya sürülmesine rağmen, 900.000’den fazla web sitesinde aktif olacak kadar büyümüştür ve ayrıca 740’tan fazla yorumda 4,8 yıldız derecelendirmesini korumuştur.

WooCommerce

WordPress ile bir e-ticaret mağazası oluşturmak istiyorsanız, WooCommerce tam da sizin için. Bir e-ticaret mağaza dönemi oluşturmak istiyorsanız, WooCommerce bunu yapmanın yoludur. BuiltWith’e göre, bu ücretsiz eklenti tüm e-ticaret mağazalarının %42 den fazlasında yer almaktadır.

4 milyondan fazla sitede aktif, 2.900’den fazla yorumda 4,6 yıldızlı derecelendirmeye sahip ve en önemlisi, basit çalışır.

TablePress

TablePress, bir WordPress eklentisi için gördüğüm en etkileyici derecelendirmeye  sahip diyebilirim:

WordPress.org’da 3.286’dan fazla oyunda mükemmel 5 yıldızlı derecelendirmeye sahiptir. Bu eklentiyi epeyce kullanmış biri olarak, bu 5 yıldızı hak ettiğini düşünüyorum.

Doğrudan WordPress panosundan size basit, Excel benzeri bir arayüz sunar. Verileri Excel veya Google E-Tablolar’dan içe aktarabilir, tablonuzda her türlü medyayı kullanabilir ve eklentilerle genişletebilirsiniz.

Envira Galeri

Aynı anda görüntülemek istediğiniz bir ton fotoğraf ve bir galeriye ihtiyacınız varsa bu eklenti size göredir. WordPress, çekirdeğe yerleşik temel galeri işlevselliği içerir, ancak çok esnek değil ve son ürün oldukça basit görünüyor.

Envira Gallery, harika görünümlü galeriler oluşturmanız için size kullanıcı dostu bir arayüz sunarak bunu değiştiriyor. Bu nedenle 870’den fazla yorumda 4.8 yıldıza sahiptir.

Smart Slider 3

Galeriler gibi, Smart Slider’de sitenizde medya içeriğini görüntülemenin başka bir yararlı yolunu sağlar. Bu yüzden WordPress.org’da 450’den fazla incelemede 4.9 yıldız puanı vardır.

Smart Slider 3, başlangıç için uygun bir canlı slayt düzenleyicinin yanı sıra başlamanıza yardımcı olacak bazı güzel şablonlar sunar. Ücretsiz sürümde bile, premium bir eklenti kullanıyormuş gibi hissedeceksiniz.

SEO için En İyi Ücretsiz WordPress Eklentileri

İster sitenizi SERP’lerde sıralayarak veya e-posta listenizi genişleterek pazarlama yapıyor olun, bu ücretsiz eklentiler pazarlama çabanıza etkin bi katkı sağlayarak size yardımcı olabilir.

Yoast SEO

Beş milyondan fazla sitede aktif ve 21.000’den fazla incelemede 4,9 yıldızla Yoast SEO, çoğu WordPress sitesi için fiili SEO eklentisidir.

Bu ücretsiz eklenti, sitenizin sayfa içi SEO’sunun (başlıklarınızı ve meta açıklamalarınızı kontrol etmekten XML site haritaları oluşturmaya kadar) tüm önemli yönlerini idare edebilir ve hatta içeriğinizi SEO optimizasyonu ve okunabilirliği için analiz etmenize yardımcı olur.

Redirection

Sitenizi çalıştırırken bir noktada, muhtemelen bir gönderinin veya sayfanın URL’sini değiştirmek isteyeceksiniz. Bu durumda trafiği eski gönderiden yeni gönderiye yeniden yönlendirmeniz gerekecektir.

yeniden yönlendirmelerini kolayca yönetebileceğiniz bir grafik arabirim sağlar. Yani yönlendirme eklemek istediğinizde .htaccess dosyanıza girmeye çalışmaktan çok daha pratiktir.

Pretty Links

WordPress sitenizde satış ortaklığı kullanıyorsanız, bağlı kuruluş bağlantılarının ne kadar kötü göründüğünü bilirsiniz.

Güzel Bağlantılar, bağlı kuruluş bağlantılarını kendi alan adınızı kullanarak ve bunu gizleyerek değiştirmenize olanak tanır.

İsterseniz, her bağlantının kaç tıklama aldığını bile izleyebilirsiniz.

Broken Link Checker

Siteniz yaşlandıkça, her zaman bozuk bağlantılar alacaktır. Kırık bağlantılarla artık gitmesi gereken yere gitmeyen dahili bağlantıları veya harici bağlantıları kastediyorum.

Broken Link Checker, tüm dahili veya harici bağlantılarınızı tarayarak bu bağlantıları otomatik olarak düzenlemenize yardımcı olabilir. Ardından, ziyaretçilerinizin harika bir deneyim yaşamasını sağlamak için tüm bozuk bağlantıları kolayca güncelleyebilirsiniz.

Performans, Güvenlik ve Bakım için En İyi Ücretsiz WordPress Eklentileri

Server yönetimi seksi değildir, ancak bu bölümdeki ücretsiz eklentiler bu listedeki en önemli eklentiler olabilir. Sitenizi hızlandırmanıza ve güvenli hale getirmenize yardımcı olurlar.

Really Simple SSL

WordPress sitenizi HTTPS / SSL’ye taşımak, sitenizi hem siz hem de ziyaretçileriniz için daha güvenli hale getirmenin harika bir yoludur ve ayrıca Google’ın HTTPS olmayan tüm siteler için Chrome’a eklediği Güvenli Değil uyarılarından korunmanıza yardımcı olacaktır.

Ücretsiz SSL sertifikası size bir kuruşa bile mal olmayacak, sadece WordPress sitenizi güvenli bir şekilde HTTPS’ye geçirmek için bir yönteme ihtiyacınız var.

Really Simple SSL’nin yaptığı budur. Yönlendirmeleri ayarlamak, eski URL’lerinizi güncellemek ve sitenizi güvenli bir şekilde HTTPS’ye geçirmek için eşsiz bir seçimdir.

Bu nedenle, Really Simple SSL, WordPress.org’da 375’ten fazla oyunda hızla 4,8 yıldız puanı topladı ve halihazırda bir milyondan fazla sitede kullanılıyor.

Wordfence Security

İki milyondan fazla sitede aktif olan Wordfence, en popüler WordPress güvenlik eklentisidir. Hepsi bir arada bir pakette; güvenlik duvarı, kötü amaçlı yazılım taramaları ve giriş sağlamlaştırma hizmetleri sunar..

Premium bir sürüm olsa da, ücretsiz sürüm hala çoğu site için harika bir seçenektir, bu nedenle Wordfence’in 3.200’den fazla incelemede 4,8 yıldız puan almıştır.

UpdraftPlus

WordPress sitenizi yedeklemeniz kesinlikle çok önemlidir, ve herhangi bir şey ters gitmesi durumunda bir kopyanız olmalıdır.

VaultPress gibi bazı harika premium yedekleme hizmetleri vardır, ancak ücretsiz yedekleme eklentileri söz konusu olduğunda UpdraftPlus en iyisidir.

Bu ücretsiz eklenti, 2.800’den fazla yorumda 4.8 yıldız derecesine sahiptir ve bir milyondan fazla sitede aktiftir.

Yedeklemenizi Dropbox veya Google Drive gibi bulut sistemlerinde kullanarak yedekleme  yapabilirsiniz

Smush

Smush, sitenizin performansını arttırabilecek başka bir ücretsiz eklentidir. Sitenize eklediğiniz resimleri otomatik olarak sıkıştırıp yeniden boyutlandırır.

Smush kayıpsız sıkıştırma kullanır, bu da resimlerinizin herhangi bir kalite kaybetmeyeceği anlamına gelir.

Sınırsız sayıda resimi ücretsiz olarak optimize etmenize olanak tanır (resim başına maksimum 1 MB dosya boyutu ile). 3.800’den fazla incelemede 4.8 yıldız puanı vardır.

Google Authenticator

Ücretsiz Google Authenticator eklentisi, Google Authenticator uygulaması aracılığıyla iki faktörlü kimlik doğrulama ekleyerek giriş sayfanızı daha güvenli hale getirir.

Sınırsız sayıda kullanıcı için ücretsizdir ve uygulanması da gerçekten kolaydır.

Sitenize yönelik saldırılar söz konusu olduğunda mutlak gönül rahatlığı için bu harika bir seçenektir.

İleri Düzey Kullanıcılar İçin En İyi Ücretsiz WordPress Eklentileri

Kod düzenlemek eğlenceli bi iş olarak görüyorsanız ve ileri düzey bir kullanıcısıysanız bu eklentiler bir kuruşa mal olmadan hayatınızı kolaylaştıracaktır. 

Advanced Custom Fields

Advanced Custom Fields WordPress sitenizi çok daha esnek hale getirir. Adından da anlaşılacağı gibi, bunu WordPress sitenize çeşitli özel alanlar eklemenizi kolaylaştırarak yapar.

Temel WordPress Düzenleyicisi ile sınırlı hissettiyseniz, üretkenliğinizi artıran alanlarla daha özelleştirilmiş bir düzenleyici oluşturmak için  4,9 yıldız puanına sahip bu eklentiyi kullanabilirsiniz. 

Eklentiden yararlanmak için biraz teknoloji meraklısı olmanız gerekecek, ancak onu kullanmak için kesinlikle bir yazılımcı olmanıza gerek yok. 

Code Snippets

Code Snippets, functions.php kod parçacıklarını iki şekilde kullanmayı büyük ölçüde basitleştirir:

Özel bir başlık kullanarak her bir kod parçacığını ayrı ayrı eklemenizi sağlar. Ayrıca, ayrı ayrı parçacıkları gerektiği gibi etkinleştirebilir / devre dışı bırakabilirsiniz, bu da düzenli kalmanızı çok daha kolay hale getirir.

Kod parçacıkları, temaları değiştirseniz bile sitenizde kalacaktır.

Bu faydalar, WordPress.org’da 4.8 yıldızlı bir derecelendirmeye sahip olmasının nedenidir.

Head, Footer and Post Injections

Head, Footer and Post Injections, Kod Parçacıklarına benzer bir prensipte çalışır – yalnızca functions.php dosyanıza kod eklemenize yardımcı olmak yerine, başlık altbilgi mesaj İçeriğ eklemenize yardımcı olur.

Bu işlevsellik sayesinde:  Yazı içeriğinizin üstüne veya altına reklam veya başka içerik ekleyebilir veya Google Analytics, Facebook Pixel gibi izleme komut dosyaları veya <head> bölümüne girilmesi gereken diğer herhangi bir JavaScript kodu ekleyebilirsiniz.

Eklenti, bir ziyaretçinin masaüstü ve mobil cihazda kullanarak kod eklemenize bile izin verir.

Tüm bu özellikler, Head, Footer ve Post Injections’ın neden WordPress.org’daki 400’den fazla incelemede 4.9 yıldızlı bir puan aldığını açıklıyor.

©2024 WPprohelp.com - Kaynak gösterildiği sürece alıntı yapılabilir.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?